Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nám nepůjčí, zoufá si starosta

Česko

PRAHA Zatímco o peníze velkých měst se banky přetahují, malým obcím nechtějí dát ani korunu. Podle starosty obce Modrá u Uherského Hradiště Miroslava Kováříka je tak mohou přivést k bankrotu.

„Banky mají spoustu nabídek a dobré reklamy, ale když dojde na lámání chleba, půjčovat nám nechtějí. Přístup bank k obcím je navenek lepší, ale ve skutečnosti se zhoršil,“ popsal Kovářík.

Ústavy podle něj nerozlišují situaci konkrétních obcí a přísná pravidla uplatňují na všechna menší města a obce bez rozdílu.

„Mluvil jsem s několika kolegy starosty, kteří mají stejné problémy. Jsme pro ně rizikovým partnerem bez ohledu na to, že jsme nikdy neměli žádné problémy s placením, spíše naopak. Účet u banky máme dvacet let, mohou si to snadno ověřit,“ uvedl starosta Modré. Zatímco místní pobočky bank dle zkušeností starostů půjčku obvykle doporučí ke schválení, centrála ji nakonec často zmrazí.

„Jakmile banky přestanou půjčovat ve fázi, kdy už se čerpají evropské peníze, může to obec přivést k bankrotu. Nebýt místních zdrojů, vraceli bychom už několik milionů,“ řekl Kovářík. Obce tak často závisí na soukromých zdrojích či zprostředkování půjček kraji.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!