130 let

Národní bezpečnostní úřad (9. 11. 2006) | foto: Profimedia.cz

NBÚ loni přijal šest tisíc žádostí o prověrku. Exkancléř Mynář ji nikdy nezískal

Česko
  •   11:03
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) obdržel loni 6 058 žádostí fyzických osob o vydání bezpečnostní prověrky, což je zhruba o 850 méně než v roce 2021. Od roku 2006 přijal celkově přes 100 000 žádostí. V 5 647 případech loni NBÚ prověrku udělil, u 18 případů osvědčení nevydal. Loni NBÚ obdržel u podnikatelů 57 žádostí, o rok dříve 71. V roce 2022 vydal osvědčení v 68 případech, o nevydání rozhodl ve třech.

NBÚ má na starost ochranu utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti. Jeho hlavním úkolem je prověřování lidí, které přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi, a prověřování firem, které se podílejí na strategických zakázkách.

Vydáním osvědčení nebo dokladu o bezpečnostní způsobilosti úřad garantuje, že u jeho držitele nezjistil skutečnosti, které by mu bránily mít přístup k utajovaným informacím nebo vykonávat citlivé činnosti.

Úřad statistiky o udělených prověrkách zpracovává do zpráv o své činnosti pravidelně od doku 2006, kdy mu to uložila novela zákona o ochraně utajovaných informací.

Za období od roku 2006 do začátku tohoto roku přijal NBÚ 101 713 žádostí fyzických osob, z toho 45 675 na stupeň důvěrné, 52 482 na úroveň tajné a 3 556 ohledně nejpřísněji chráněných informací ve stupni přísně tajné.

Některou z prověrek vydal úřad ve 102 485 případech, nevydat prověrku se rozhodl v 575 případech. Podnikatelských žádostí o vydání prověrky přijal NBÚ od roku 2006 bezmála 2 000.

Z celkových 1 979 se jich jen devět týkalo stupně přísně tajné. NBÚ vydal osvědčení podnikatelům v 1 977 případech, osvědčení pak nevydal v 63 případech.

Spory s účastníky řízení dospěly dosud sedmkrát k Ústavnímu soudu, ve všech případech byly příslušné stížnosti odmítnuty, uvedl NBÚ.

Bezpečnostní prověrky budí kontroverze

NBÚ v minulosti zasáhlo několik afér. Za šéfování Tomáše Kadlece vypukla kauza, která se týkala podmínek, za jakých úřad uděloval bezpečnostní prověrky. Podle organizace Růžový panter jimi prošli i lidé, jejichž minulost byla rizikem pro práci s tajnými daty.

V posledních letech budil NBÚ pozornost například neudělením prověrky kancléři bývalého prezidenta Miloše Zemana Vratislavu Mynářovi. Mynář o prověrku zažádal po nástupu na Hrad v roce 2013, v září 2015 oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal.

Proti neudělení prověrky podal Mynář neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. Později řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

Také bývalý ředitel vinohradské nemocnice a exministr zdravotnictví Petr Arenberger byl jediným ředitelem fakultní nemocnice, který neměl bezpečnostní prověrku. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po svém nástupu trval na tom, aby o ni požádal, což Arenberger učinil.

Loni v únoru NBÚ na Hradě kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Důvodem bylo podezření z neoprávněné skartace tajných dokumentů. Jedním z dokumentů, které Pražský hrad údajně předčasně skartoval, byla zpráva Bezpečnostní informační služby o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK