• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Naše vztahy s Amerikou narazily na strop

Česko

obává se senátor ODS Alexandr Vondra. Na tom, že radar v Brdech nebude, prý se podepsali Obama, Paroubek, Tlustý a Zubová

ROZHOVOR TÝDNE Alexandr Vondra

Barack Obama svým spolupracovníkům po návratu z Prahy oznámil, že návštěva byla „ztráta času“. Nemuselo to tak dopadnout, soudí senátor Alexandr Vondra, kdyby čeští politici nesoutěžili, kdo urve víc fotografií v bulváru.

* LN Co pro Českou republiku znamená oznámení amerického prezidenta, že u nás USA nebudou stavět radar?

Znejistění. Nabízí se otázka, nakolik se můžeme spolehnout na bezpečnostní garance. Já jsem ze staré školy a myslím si, že jednou podepsané dohody mají platit.

* LN A z jaké školy je Obama?

Každopádně z jiné než předchozí prezidenti. Všichni jeho předchůdci v Bílém domě měli nějakou zkušenost s Evropou, znali evropskou historii osobně nebo přes svou rodinu. Znali cenu oběti, kterou Amerika musela přinést, aby Evropu vytáhla z jejích průšvihů. Barack Obama je první americký prezident, který tuto zkušenost nemá. To je nový fenomén.

* LN A zásada, že dohody se dodržují, Obamovi nic neříká?

Každopádně Američané s námi podepsali celou sérii dohod a mají morální a politickou zodpovědnost za to, že se od té klíčové dohody k dnešnímu dni distancovali.

* LN Nejsme v česko-amerických vztazích na konci historického cyklu? Po listopadu ’89 bylo ve vzájemných vztazích hodně idealismu - teď jako kdyby ho Američané za sebe zrušili.

Opravdu probíhá určitá generační výměna. O změnách ve Washingtonu už jsem mluvil, ale i u nás nastupují lidé, kteří občas zapomínají, co je opravdu důležité. Já jsem i nadále přesvědčený o tom, že Evropa a Amerika se potřebují. Jenže aby ta vazba byla pevná, musí se za ní stát, i když to občas bolí - a faktem je, že tady možná bude těžší hledat podporu pro budoucí americké žádosti o nasazení našich vojáků v zahraničí, pokud naši zákonodárci nebudou mít jistotu, že se na vazbu s Amerikou mohou v těžké chvíli spolehnout.

* LN Ještě v dubnu v Praze Obama prohlašoval, že Írán je skutečná hrozba. Teď už to najednou taková hrozba není. Kdy si Američané vymýšleli?

Dlouhá léta nám jejich zpravodajské služby a jejich vlády, nejenom Bushova, ale i Clintonova, tvrdily, že Írán je hrozba, kterou nesmíme podceňovat. Kdo nás řekněme donutil zastavit spolupráci na elektrárně v Bušéhru? A to byla devadesátá léta. Čili tu samou písničku jsme slyšeli patnáct dvacet let.

* LN Takže jsme jim patnáct dvacet let skákali na špek?

Nevím. Ale spíš se budu ptát, co za informace Američany vede k závěru, že ta hrozba je dneska nižší. Já jsem zaznamenal několik testů raket, já jsem zaznamenal odmítání jakékoliv spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Neboli tady musíme po Američanech žádat vysvětlení.

* LN Jak vám coby hlavnímu propagátorovi radaru je? Nemáte pocit, že vás Washington vylákal na led a pak vás tam nechal?

Já se na tenkém ledě pohybuju skoro celý život, jsem zvyklý chodit s kůží na trh. Rozhodně nelituji, že jsem do radaru tolik investoval. Dělal jsem to z přesvědčení.

* LN Nejste z Američanů zklamaný?

Otevřeně říkám, že z toho radostí neskáču, ale musíme si nastalou situaci chladně zanalyzovat. Nemá cenu brečet nad rozlitým mlékem.

* LN Napadlo vás, jestli by vlastně nebylo bývalo lepší, kdyby se česká diplomacie do té vysoké hry s americkým protiraketovým štítem vůbec nepouštěla?

My jsme si americkou protiraketovou obranu nevymysleli. My jsme byli svým hlavním spojencem požádáni o spolupráci, přemýšleli jsme o tom a rozhodli se k tomu postavit čelem. Mohli jsme se k tomu taky postavit zády a třeba bychom dneska mohli dělat dlouhý nos, ale to bychom hned na začátku vzdali pokus posílit náš vliv ve vztazích s Amerikou. A jestli už to někdo měl zaříznout, je lepší, že to udělali Američané, a ne my. Vypadali bychom hrozně nespolehlivě.

* LN Bohužel ale po tom pokusu zůstává dojem, že Rusko má právo mluvit do střední Evropy.

Barack Hussein Obama zřejmě věří, že mu toto gesto pomůže k dohodě s Ruskem a k dialogu s Íránem. Pokud by Rusko opravdu přestalo vyhrožovat naším směrem a pokud by se Írán vzdal jaderného programu, tak fajn. Pak můžeme z celého příběhu odejít s tím, že náš odpovědný přístup napomohl k prosazení dobré věci. Taky se ovšem může stát, že Obama svou politikou povzbudí Íránce v jejich snaze mít jaderné rakety a že Amerika podcení velmocenské choutky Ruska v naší části Evropy.

* LN Po dnešku (rozhovor byl pořízen ve čtvrtek večer - pozn. red.) vypadáme jako součást ruské sféry vlivu. To by byla dost zdrcující image, nemyslíte?

Je třeba to vidět v celé šíři. Jedna věc je protiraketová obrana, která Rusko spíš iritovala, než že by ho ohrožovala. Druhá věc je, kde budeme za pět nebo deset let. Nehraje se přece jen o protiraketovou obranu, hraje se o to, v čích rukou skončí česká petrochemie, v čích rukou skončí české plynárenství a jaderná energetika. A pokud bychom se tu za pět let probrali a zjistili, že jsme zase ruská gubernie, akorát jiným způsobem, tak je všechno špatně.

* LN Jaká je souvislost mezi radarem a nákupem české petrochemie?

Přímá souvislost asi neexistuje, ale symbolika se nabízí. Ústupek v jedné oblasti může generovat chuť tlačit nás v oblasti jiné. A nepochybně tu jsou tací, kteří by si takový vývoj přáli. Koneckonců ta první reakce Jiřího Paroubka dnes se dalece vymyká jakékoliv myslitelné reakci třeba v Polsku. Z toho, co Paroubek poslední dobou tvrdil a také činil, vidíte, že jemu je otázka naší strategické bezpečnosti lhostejná.

* LN Rusové před pár dny oznámili, že nepodpoří sankce proti Íránu. Pak by ale vyškrtnutí střední Evropy z deštníku byl ústupek, za který Američané nic nedostali. Jsou naivní?

Samozřejmě, někdy může ústupek na začátku vygenerovat dobrou vůli, jindy může být projevem slabosti. Já jen na základě zkušeností ze střední Evropy vím, že Rusové jsou velmi tvrdí a schopní vyjednavači a že dokážou každého ústupku velmi chytře využít.

* LN Bush byl často kritizován za to, že sóluje a nebere ohledy na spojence. Ale teprve Obama bez konzultací s Prahou a Varšavou ruší dohody a českému premiérovi zavolá ve chvíli, kdy už jeho delegace letí přes Atlantik.

Je pravda, že to s námi nekonzultovali, že nám to přijeli oznámit. My jsme ovšem určité signály měli - koneckonců ten dopis Obamovi, který podepsala celá řada bývalých politiků ze střední Evropy od Václava Havla po Aleksandra Kwasnievského, vznikl na pozadí obav z oslabení bezpečnostních garancí pro střední a východní Evropu. Nepsali jsme ho ve vzduchoprázdnu, byl to pokus iniciovat ve Washingtonu ještě před tím rozhodnutím debatu.

* LN Kdy jste si vy osobně uvědomil, že by Američané z radaru mohli vycouvat? Ještě v dubnu mluvil Obama v Praze o deštníku docela slibně.

Ano, na Hradčanském náměstí nás všechny ujistil, že nás neopustí. Řečník je to výborný a má dobrého speechwritera - mimochodem kluka, který tady po revoluci chvíli žil a myslím, že Čechy a Češky má rád - ale já jsem už tehdy z té návštěvy měl trochu kyselý pocit. Ona totiž spadla do blbé doby. Obama sem přijížděl ve chvíli, kdy Jiří Paroubek shodil vládu, tím pádem ta vláda už nebyla plnohodnotnou vládou, a fakt je, že po návratu do Ameriky svým spolupracovníkům řekl, že to v Praze byl waste of time, ztráta času.

* LN Co přesně považoval za ztrátu času, jednání se shromážděnou evropskou reprezentací, nebo s českými politiky?

Myslím, že obojí. Přece z jednání s lídry EU nevzešel žádný nový závazek ohledně Afghánistánu.

* LN A schůzky s českými politiky?

Tak co si budeme povídat, tady k žádným podstatným jednáním nakonec ani nedošlo. Ta schůzka na Hradě se omezila na nějakých patnáct dvacet minut a mnoho jejích aktérů to pojalo spíš jako závod, kdo urve víc fotek v bulvárních médiích.

* LN Pokud by se Klaus s Topolánkem dopředu zkoordinovali, měla česká strana šanci ovlivnit Obamův pohled na radar?

Myslím, že kdyby česká politika v té chvíli byla konsolidovaná a kdyby dokázala mluvit jedním hlasem, že ten dnešní incident rozhodně nemusel mít takovou váhu. Ale je to jenom spekulace.

* LN A ten zlom ve vašem vidění situace přišel kdy?

Už dřív, tím, jak ČSSD odstřelila vládu. Kdybychom byli schopni schválit ještě před Obamovým příjezdem smlouvu, byť s odloženou účinností a třeba s vazbou na to, jak se budou vyvíjet bezpečnostní hrozby, tak by asi ta atmosféra dneska byla jiná. Každopádně bychom i v nějakém tom novém systému protiraketové obrany mohli mít důstojnější místo. Teď se obávám, že překopání plánů v Americe plus naše neschopnost táhnout za jeden provaz nás degradují na páté šesté kolo u vozu.

A koneckonců druhý důvod, proč k tomu Američané přistoupili, je asi ekonomický. Oni to nepřiznávají, poněvadž by tím snížili svůj vliv ve světové politice, ale je to tak. Myslím, že až se bude rozvíjet ta nová architektura protiraketové obrany, bude Washington požadovat, aby si zájemci místo pod jejich protiraketovým deštníkem zaplatili. V původním konceptu to oni financovali a my jsme jen nabídli základnu. Koule v Brdech by sama o sobě byla levná, ale celkové náklady na systém jsou dost vysoké. Jsem fakt zvědavý, kdo teď do toho v Evropě bude ochoten investovat.

* LN Vypíchl byste nějaké hlavní zakolísání na české straně: čím jsme si radar nejvíc prokoučovali?

Tak o té smlouvě se ve sněmovně dalo hlasovat nejdřív loni v září...

* LN Moment, už předtím se přece o několik měsíců zpozdila jednání s Američany tím, jak se náměstek ministra obrany Martin Barták pokoušel ještě z Američanů vymámit letadla pro armádu.

Ne, já bych ty hlavní viníky opravdu viděl jinde: Jiří Paroubek, pak ta - jak se jmenuje? - Zubovová. Vlastimil Tlustý. (Tlustý byl po nastražené vířivkové aféře vyloučen z klubu ODS, tím pádem však koalice ztratila většinu - pozn. red.). Vlasta Tlustý utopil radar ve vířivce.

* LN Proč jste ještě před prezidentskými volbami v Americe pořád tvrdil, že i demokraté budou pro radar? „Nelakoval“ jste, aby se s radarem co nejvíc pohnulo ještě před Obamovým nástupem?

Dá se vyhledat několik autentických výroků Baracka Husseina Obamy z předvolební kampaně, kdy ten systém podpořil - já nevím, proč to říkal, třeba proto, aby získal hlasy polských, možná i českých voličů.

* LN Vy jste argumentoval i dalšími hlasy z demokratického tábora.

Já jsem například mnohokrát mluvil s Ellen Tauscherovou, která dneska přilétla do Prahy v té oznamovací delegaci. Ona vždycky říkala, že ten systém demokraté mohou modifikovat, ale že radar se do těch úprav vejde. Ještě letos na jaře.

* LN A kdy tedy podle vás Washington definitivně obrátil?

Víme, že prezident si na začátku roku zadal studii, která je teď hotová. Předpokládám, že to rozhodnutí krystalizovalo někdy od května do srpna, snad do září.

* LN A co přesně byl spouštěč, který vás přiměl napsat dopis Obamovi? Měli jste něco konkrétního?

Já například jsem měl obavy a ty obavy jsem měl z rozhovorů s lidmi, které ve Washingtonu znám. Ten dopis nicméně vznikal v diskusích na různých konferencích, nemá jednoho autora.

* LN Když jste v ODS přebíral zahraniční politiku, nechtěli jste evropskou ústavu a chtěli radar. Končíte bez radaru a s evropskou ústavou na krku. Je to debakl?

Ale pozor - já jsem přece vždycky tvrdil, že potřebujeme pevnou transatlantickou vazbu a že potřebujeme být součástí evropské integrace. Můj bývalý polský resortní kolega a přítel Radek Sikorski říká, že tenhle incident znamená, že musíme vzít vážně i evropskou obranu -a já s ním souhlasím. A pokud Irové schválí v referendu Lisabon, tak bychom s jeho ratifikací neměli čekat. To říkám přese všechny výhrady, které k Lisabonské smlouvě mám.

* LN To zní skoro jak Peroutkovo vytí s vlky po Mnichovu.

Chacha. Ne, vážně - tenhle incident nám přece něco napovídá.

* LN Takže když se zklameme v Obamovi, hned se běžíme přivázat k Sarkozymu, který mimochodem Obamovi radil udělat přesně to, co dnes oznámil?

Sarkozy přece není jediný hráč. Vždycky by se hledal kompromis hlavně mezi Francií, Německem a Británií.

* LN Vzpomenete si na jednu konkrétní situaci v posledních dvou letech, kdy by nás aspoň jeden z těch tří hráčů v něčem podpořil?

To ne. Ale je prostě fakt, že zvláštní vztahy s Amerikou narazily na svoje limity a byla by chyba si to ještě rozházet se spojenci v Evropě. Kdo nám pak zbude? Rusové v Karlových Varech.

* LN Nemluvíte o té evropské bezpečnostní politice spíš proto, abyste posílil svoje šance na post evropského komisaře? Myslíte, že budete komisařem?

Neodmítl bych, ale myslím, že nakonec asi nebudu.

O autorovi| SE SENÁTOREM HOVOŘIL Daniel Kaiser

  • Vybrali jsme pro Vás