9. srpna 2011 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas kritizuje Bátoru: Nemůže být aktivista

Ladislav Bátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Bátora |

PRAHA Názory personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory na chystaný pražský pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky, uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedy vlády je nepřijatelné, aby se úředník choval jako politický aktivista.

Spor okolo festivalu Prague Pride pokládá premiér za "zbytečně zdramatizovaný, zveličený a hysterický" a za typický produkt "okurkové sezony". V prohlášení, které poskytl úřad vlády Nečas vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci.

"Jsme svobodná demokratická země, kde každý může hlásat svoje názory, pokud jsou v souladu se zákonem. Budu přitom odmítat jakékoli snahy o umělé dělení společnosti, ať už z jakékoli strany," uvedl premiér.

Prague Pride: 'Nátlaková akce deviantů'

Petr HájekVlnu protestů proti prvnímu pražskému "pochodu hrdosti" spustil minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa.

O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za záštitu nad akcí.

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Podporu chystanému festivalu Prague Pride vyjádřili velvyslanci několika zemí včetně USA či Velké Británie. Prezident Klaus jejich postoj označil za bezprecedentní krok, ačkoliv letos čeští velvyslanci nejméně ve dvou případech učinili podobné gesto.

Personální šéf ministerstva školství Bátora a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. reagoval dopisem velvyslanci USA Normanu Eisenovi, ve kterém jeho podporu festivalu odmítl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zmíněná akce je pořádána skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance," napsal Bátora v dopise, který podepsal jako předseda iniciativy a pod který se podepsali i další její představitelé.

"Nemá žádný mandát k tomu, aby postupoval tímto způsobem. Jako státní úředník se nesmí chovat jako politický aktivista. To je zcela nepřijatelné," reagoval dnes premiér.

Část senátorů ČSSD, KDU-ČSL i ODS minulý týdem Nečase vyzvala otevřeným dopisem, aby zajistil odvolání Bátory z funkce na ministerstvu.

K TÉMATU ČTĚTE:

Bátorovo působení na ministerstvu školství v minulých dnech také kritizovaly nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých či Amnesty International.

"Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu," napsali například premiérovi bývalí političtí vězni.

ČTK, Lidovky.cz