130 let

Něco se na síti změnit musí

Česko

PALO ALTO Přestřelili jsme, přiznávají lidé z Facebooku. Naráží přitom na protesty uživatelů, kterým se nelíbí nedávné změny v nastavení soukromí.

Ty zpřístupnily další osobní údaje uživatelů i lidem, se kterými nejsou přátelé.

Viceprezident Facebooku Elliot Schrage tento týden v odpovědích na otázky čtenářů listu The New York Times připustil, že společnost uživatelům dostatečně nevysvětlila důvody svých kroků. „Naše rozsáhlé úsilí, abychom poskytli uživatelům větší kontrolu nad tím, co a jak sdílejí, se zdá pro některé z našich více než 400 milionů uživatelů příliš matoucí. To není přijatelné ani udržitelné, ale můžeme to rozhodně napravit,“ řekl Schrage, podle kterého by ke změnám mělo dojít v nejbližší budoucnosti. „Brzy spustíme návod, kde tito zmatení uživatelé naleznou pokyny, jak kontrolovat sdílení informací a udržet si své soukromí,“ slíbil.

Podle Schragea je nicméně k využití všech možností, jež Facebook nabízí, nutné, aby některé osobní údaje byly veřejné. Jmenoval přitom kromě jména a profilové fotografie i pohlaví, spojení s přáteli nebo zájmy a identifikační číslo uživatele.

O tom, že Facebook nebere protesty uživatelů na lehkou váhu, svědčí i to, že na včerejšek svolal schůzku všech zaměstnanců s cílem nalézt řešení otázky soukromí. Výsledky jednání nebyly do uzávěrky tohoto vydání LN známy.

Podle Nicka O’Neilla ze serveru AllFacebook.com, který se zabývá děním na této sociální síti, je však zřejmé, že nějaké změny přijít musí. Jedině tak může podle něj Facebook znovu získat důvěru svých uživatelů.

Facebook, který vznikl v roce 2004, je nejpoužívanější sociální síť na světě. Má přes 400 milionů uživatelů, z toho kolem dvou milionů v České republice.

Autor: