Nedobytnost Edenu pokračuje

Fotbalisté Slavie doma poprvé v sezoně inkasovali, přesto proti Brnu opět neztratili ani bod

PRAHA Pokud fotbalisté Brna doufali, že jako první vyplení dosud nedobytnou tvrz jménem Eden, museli by na to jít jinak. Ve včerejším utkání dokázali domácí Slavii přehrát jen v závěru, a i proto se vedoucí tým na výhru 2:1 moc nenadřel.

Suverénní jízda Slavie pokračuje, byť má tým Karla Jarolíma po včerejšku o čem přemýšlet. „Nepochopitelně jsme soupeře svými chybami pustili zpět do hry. Závěr pak byl zbytečně dramatický,“ zlobil se Jarolím na hráče za laxnost v posledních minutách zápasu.

Slávisté v Edenu vyhráli i šestý zápas v řadě, ale po brance Josefa Šurala pět minut před koncem přišli o domácí neprůstřelnost. „Slavia je v lize v současnosti nejlepší, ale ve druhém poločase jsme jí byli vyrovnaným soupeřem,“ hledal brněnský kouč Aleš Křeček důvod k optimismu.

Jenže premiéra nástupce odvolaného trenéra Petra Uličného dopadla špatně a hlavní podíl na tom měl především Tomáš Necid. Domácí kanonýr ukončil třízápasový půst a dvěma vstřelenými góly si upevnil vedení v tabulce střelců.

„Tři kola jsem nedal gól, ale věřil jsem, že se to musí zlomit. Jsem rád, že jsme díky těm dvěma gólům vyhráli,“ radoval se Necid.

Poděkovat za své trefy může především svým „dvorním“ nahrávačům. První branku mu v 15. minutě připravil skvělým centrem zleva Vladimír Šmicer, takže Necidovi už před brankou stačilo jen správně nastavit nohu. „Kdybych to nedal, byl bych za hlupáka,“ přiznal.

Při druhém gólu zase zužitkoval přihrávku Mateje Krajčíka, na jejíž zpracování měl u zadní tyče tolik času, že s jejím uklizením do odkryté branky ani nemusel pospíchat. „Že jsme si nepohlídali Necida, byla chyba, ale ještě větší jsme udělali, když jsme nezastavili Šmicra nebo Krajčíka,“ uvedl Křeček.

Brněnský střelec: Skvělí diváci Lehkonohý fotbal, vysoké tempo a sebevědomí, které hráčům pomáhalo překonávat i občasná zaváhání. To byly hlavní zbraně Slavie, které včera odrovnaly i Brno.

Téměř čtrnáct tisíc fanoušků bouřilo nadšením a užívalo si představení. Slávisté se tlačili před brněnskou branku, jako by chtěli soupeře zadusit dřív, než si vůbec stačil uvědomit hrozící nebezpečí. „Ty brďo, diváci jsou tady vážně skvělí, to se nedivím, že tu Slavia vyhrává,“ uznal i jediný brněnský střelec Šural.

Kouzlo slávistické arény není hmatatelné, vyjádřit se dá snad jen pocity a emocemi. Třeba když před přestávkou vylétla z brněnského sektoru světlice, spustili domácí příznivci tak ohlušující pískot, jako by začalo hořet u nich doma.

Hráčům Brna se sice kolena nerozklepala, respekt ale skrýt nedokázali. Počátek nové éry naznačili jen náznaky šancí. Víc předvedli až v závěru druhé půle, kdy Slavia zvolnila a málem za to pykala.

Už střela Marka Střeštíka v 76. minutě naznačila, že Brno ještě nesložilo zbraně. A pak přišla chyba domácího kapitána Ericha Brabce, která hostům darovala snížení. Víc však už Brno nestihlo.

***

Slavia Praha 2

1. FC Brno 1

Branky: 15. a 37. Necid – 85. Šural. Rozhodčí: Makovička – Košec, Štěrba. ŽK: Polách, Heinz, Střeštík. Diváci: 13 540. Poločas: 2:0.

Slavia: Vaniak – Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (74. Švento) – Volešák, Tavares, M. Jarolím (81. Belaid), Černý – Šmicer (63. Šenkeřík), Necid.

Brno: Lejsal – Švejnoha, Trousil, Živný, Okleštěk – Střeštík, Heinz, Polách, Mareček, Lira (46. Pašek) – Vrána (61. Šural).