130 let
Teorii o plánovaném obohacení určité skupiny lidí pomocí kuponové privatizace v 90. letech věří 65 procent Čechů.

Teorii o plánovaném obohacení určité skupiny lidí pomocí kuponové privatizace v 90. letech věří 65 procent Čechů.

Největší spiknutí podle Čechů? Kuponovka

Česko
  •   20:13
PRAHA - „Nejoblíbenější“ česká konspirační teorie? Donedávna jistě názor, že Václav Havel se v roce 1989 dohodl s komunisty na předání moci výměnou za jejich další ekonomický vliv. Celou sametovou revoluci pak režírovala StB.
Výzkum agentury GfK, který mají Lidové noviny exkluzivně k dispozici, tvrdí, že česká společnost je takzvaně „normálně paranoidní“. Veřejnost je podle výzkumu medializací konspiračních teorií přesycena a k jejich pravdivosti se staví většinou skepticky. Přesto zůstávají témata, která svůj punc „spiknutí elit“ neztrácejí.

Je EU zástěrkou pro ovládnutí Česka?
Současnému pomyslnému žebříčku největších českých konspiračních teorií vévodí takzvaná kuponová privatizace. Její vnímání jako připravené akce k obohacení vybrané skupiny lidí nemá konkurenci. Toto specifické rozprodávání státního majetku na počátku devadesátých let podobně vnímá hned pětašedesát procent oslovených.

Další významné místo zaujímá tvrzení, že skutečnou moc v Česku nemá vláda, ale nadnárodní společnosti a obchodní řetězce, jejichž vůle hýbe rozhodováním politiků. Jako pravdivou označuje tuto tezi jen o dvě procenta méně lidí než kuponovou privatizaci.

„Specifické zabarvení místního vnímání konspiračních teorií dodávají takzvané utiskující teorie. Cizí mocnosti snažící se národ ovládnout jsou častým námětem podobných teorií,“ tvrdí výzkum.

Do těchto souvislostí zapadá i fakt, že 45 procent respondentů si myslí, že Evropská unie je jen zástěrkou, kterou využívají státy západní Evropy k ovládnutí Česka a dalších východních trhů.

Oblíbenost konspiračních teorií se vyvíjí v průběhu času
Justiční mafie a konspirační teorie kolem Kubiceho zprávy Nečekaně mnoho obyvatel České republiky se také domnívá, že za podivnými rozhodnutími tuzemských soudů stojí skupina lidí označovaná jako „justiční mafie“.

Toto vnímání soudnictví nejvíce podpořil případ nezvyklého angažování nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a dalších čelných představitelů justice v případě stíhání exministra Jiřího Čunka kvůli údajnému úplatkářství. Probírané souvislosti a působení jednotlivých aktérů před soudem vnímání nekalých praktik kolem tohoto případu podporují.

Nejčastějším námětem dnešních konspiračních teorií je korupce politiků a úředníků.

„Například takzvaná Kubiceho zpráva. Bylo konspirací její zveřejnění před volbami, jak tvrdí politici ČSSD? Nebo bylo konspirací skutečné propojování bývalých vládních elit s organizovaným zločinem, jak tvrdí politici z ODS?“ táže se autor výzkumu GfK Pavol Frič.

Některé konspirační teorie v české společnosti nabývají na popularitě, jiné ji zase ztrácejí. Jejich „oblíbenost“ se v průběhu času vyvíjí.

Židé chtějí ovládnout svět? Většina lidí tomu nevěří
Ještě před několika lety jedné z nejoblíbenějších konspiračních teorií o řízení takzvané sametové revoluce v roce 1989 komunistickou tajnou policií StB dochází dech. Mezi lidmi oslovenými GfK se k ní přihlásilo 23 lidí ze sta. Podobně dopadl i exprezident Václav Havel. Většina lidí už si nemyslí, že se bývalý disident před převratem tajně dohodl s komunistickou
nomenklaturou na její nepostižitelnosti a zachování vlivu v ekonomice.

Popisované konspirační teorie patří z hlediska dějin mezi nemluvňata.
Jiné se ovšem drží velmi dlouho. Například tvrzení, že Židé usilují o světovládu, které posloužilo za základ ke genocidě nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, většina oslovených nevěří. Přesto se stále našlo osmnáct procent Čechů, kteří jsou o tom přesvědčeni.
Autor: Josef Hympl