130 let

NEKROLOG

Česko

Kim Peek americký učenec Posloužil jako předloha pro úlohu geniálního autisty Raymonda Babbitta, za niž Dustin Hoffman dostal Oscara v Levinsonově filmu Rain Man (1988).

Třebaže měl v paměti devět tisíc knih včetně celého Shakespearova díla a Starého a Nového zákona a znalosti z patnácti oborů, od dějin přes literaturu, zeměpis po hudbu, neuměl se sám obléci. Trpěl totiž vzácným genetickým FG syndromem a chybějícím propojením levé a pravé hemisféry mozku. Toto těžké onemocnění lékaři zjistili devět měsíců po jeho narození. Domnívali se, že nikdy nebude chodit ani mluvit, a navrhli rodičům, aby ho dali do ústavu. Ti odmítli a do dvou let hoch uměl číst, levou stránku levým okem a pravou pravým. Zároveň!

Televizní scenárista Barry Morrow se s ním setkal v roce 1984 a zaujala ho Peekova schopnost zapamatovat si okamžitě všechno, co přečte. Napsal potom příběh dvou bratrů, z nichž jeden je mentálně postižený. Byl to však Hoffman, kterého napadlo, aby jeho postava nebyla duševně zaostalá, ale měla fenomenálního „pamatováka“.

Když Morrow získal Oscara, trofej věnoval Peekovi, z něhož se pak stala mezinárodní hvězda, když jezdil po světě se svým otcem. Diváky ohromoval mj. informacemi, který den v týdnu se narodili, a vyvracel předsudky o psychických vadách. Fanoušci mu přezdívali Kim-puter. Vzniklo o něm několik dokumentárních snímků a byl častým hostem v televizních pořadech. Zkoumali ho také vědci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

V sobotu zemřel na infarkt v 58 letech v Salt Lake City.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás