Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích. Volná lůžka mohou dojít v řádu dnů

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - V nemocnicích leží přes šest tisíc pacientů s koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče je nejvíce lidí od počátku pandemie. Řada špitálu se tak dostává na hranu svých možností, v některých krajích zbývají jen jednotky lůžek na ARO a JIP.
  5:00aktualizováno  8:39

Nemocnice Sokolov nemohla v úterý přijmout pacienty s covidem, byla přeplněná

„Pro covidové pacienty nám už zbývají jen dvě volná lůžka s umělou plicní ventilací,“ říká Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ještě v úterý přitom brněnský špitál přijal pacienta v těžkém stavu z trutnovské nemocnice. 

Teď už jiným krajům pomáhat nemůže, sám je na hranici svých kapacit. Podobně je na tom většina českých nemocnic. Aktuálně v nich leží přes 6300  pacientů s koronavirem.

V těžkém stavu na jednotce intenzivní péče je nejvíce lidí od počátku pandemie. Covid v Česku nabírá na síle. „Pokud se nic nezmění a počty nakažených budou stoupat, tak se kapacity zdravotnických zařízení vyčerpají v horizontů dnů, maximálně dvou týdnů,“ řekl webu Lidovky.cz epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je v zemi okolo 4000 lůžek na ARO a JIP, volných už je jen zhruba čtrnáct procent z nich. Kritická je situace na západě: v Karlovarském kraji lze umístit jen osm pacientů na jipku, Praha má volných kolem padesáti z přibližné tisícovky intenzivních lůžek.

Česko nemá kapacity

Současné reprodukční číslo je přibližně na hodnotě 1,1. Vzhledem k rychle šířící se britské mutaci může stoupnout až na 1,4. To by pro nemocnice znamenalo doslova katastrofu. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by pak na konci února mohly dojít jipková lůžka v osmi krajích, třeba v Karlovarském, Libereckém či v Praze. „Na takto rizikový vývoj nemá Česká republika dostatečné kapacity v nemocnicích,“ řekl včera šéf statistiků na jednání sněmovního zdravotnického výboru.  Nechybí ani tak lůžka, ale personál.

Britská mutace, která nebezpečně prostupuje Českem, může být o 60 až 70 procent nakažlivější než běžný kmenu covidu. „Pokud jí vyběhneme vstříc nějakým neuváženým experimentem, tak může navýšit nálož v populaci až dvakrát,“ uvedl Dušek. Už při reprodukčním čísle na hodnotě 1,2 hrozí podle modelů ÚZIS vyčerpání lůžkových kapacit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji.

V Praze docházejí lůžka v nemocnicích, volných jsou jen jednotky. Situace se někdy mění i z hodiny na hodinu

Za poslední dva týdny se podle Duška nakazilo 16 tisíc seniorů starších 65 let, z nichž minimálně třetina bude s největší pravděpodobností potřebovat hospitalizaci. Při reprodukčním čísle 1,4 by denně přibývalo v nemocnicích 200 nových pacientů. Za tři týdny by mohlo ležet na covidovém lůžku až 10 tisíc lidí. 

Třeba Nemocnice Havlíčkův Brod už včera kvůli narůstajícímu počtu pacientů požádala o pomoc armádu, prosí o 10 vojáků.  Na maximu je i Nemocnice Slaný. Její ředitel Štěpán Votoček včera uvedl, že dle neoficiálních informací se už musí každá nemocnice o přivezené pacienty postarat sama, protože všechna zařízení jsou na tom stejně špatně.

Až 100 výjezdů denně

Síly docházejí nejen zdravotníkům v nemocnicích, ale i záchranářům v terénu. Pražská záchranná služba se denně vypraví k 350 případům, až 100výjezdů je ke covidovým pacientům. Na jaře přitom sanitky kvůli koronaviru v hlavním městě houkaly nanejvýš dvacetkrát denně, tedy o čtyři pětiny méně. „Pacienti jsou navíc v mnohem horším stavu než na jaře. Při první vlně si nás volali lidé, kteří měli třeba jen lehký průběh nemoci a báli se. Teď už volají těžce nemocní, kteří takřka lapají po dechu,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. 

Koronavirus už je v Česku skoro rok, a tak je práce pro záchranáře čím dál náročnější. „Jsme unavení, snažíme se dělat maximum, ale je to vyčerpávající,“ dodala Poštová. Zároveň ujišťovala, že se nikdy nestalo, že by záchranáři k přivolanému připadu nedorazili.

Nemocnice Slaný funguje na hranici možností.
Lékař kontroluje vzorky pacientů na antigenní testy.

Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci v Česku by premiérův poradce Prymula volil striktní opatření. „Dostáváme se na rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ řekl včera pro ČT epidemiolog.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) naopak ve středu hovořil o tom, že plošné restrikce nezabírají, proto už spíše sází na osobní odpovědnost lidí. „Můžeme nastavit jakkoliv silná opatření chceme, ale ve chvíli, kdy nejsou dodržována, je úkolem nás všech najít způsob, jak se k tomu dodržování vrátit,” prohlásil. Na to už je ale podle jeho předchůdce Prymuly pozdě. Tvrdý „lockdown“ hodlá v nejbližších dnech navrhnout i premiérovi Andreji Babišovi (ANO).  Prymulu však ještě týž den, kdy volal po striktním útlumu Česka, zachytili objektivy fotografů na fotbalovém zápase Slávie proti anglickému Leicesteru. Babiš s ním poté ukončil spolupráci. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!