11. prosince 2018 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neposedné ruce Maláčové. Fotka vlády se Zemanem leccos vypovídá, míní expertka

Fotka z adventní večeře prezidenta a vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotka z adventní večeře prezidenta a vlády. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

PRAHA Sociálními sítěmi proletěla fotka z twitterového účtu Jiřího Ovčáčka, na které pózuje vládní tým Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Uživatele sítí pobavila především pozice rukou ministryně Jany Maláčové, která se dá vykládat několika způsoby.

„Vše, co se vymyká, okamžitě připoutá pozornost,“ míní expertka na neverbální komunikaci Noemi Zárubová z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze při pohledu na fotku z adventní večeře vlády s prezidentem, na které ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová trochu zvláštně proplétá prsty na rukou svěšených lehce pod pás.

Maláčová stojí na fotografii po pravé ruce Zemana a dlaněmi a prsty formuje stříšku podobnou té, jakou často dělá třeba německá kancléřka Angela Merkelová. I podle Zárubové je především umístění gesta, které může ministryně používat například při přemýšlení, poměrně nešťastné.

„Vzhledem k formálnosti fotografie myslím, že to paní ministryně neudělala šťastně. Každý totiž při pohledu na fotku začne přemýšlet, co to má znamenat,“ poznamenává Zárubová s tím, že někteří přisprostlí vtipálci by v tom mohli vidět i nějaký nízký vtip.

Tací se našli třeba v české twitterové komunitě. Výřez s fotkou Maláčové a Zemana sdílela na svém účtu třeba tisková mluvčí ODS Jana Havelková s popiskem: „Jejda, jejda ručičky neposedný.“

10.prosince 2018 v 19:22, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 17:01

Jejda, jejda ručičky neposedný‍♀️ https://t.co/EHVgxRpRgn

Posměšné reakce od ostatních ne sebe nenechaly dlouho čekat. „Myslíte, že je to nějaký vzkaz?“ ptá se pod fotkou jeden z uživatelů. „Vteřinové lepidlo chce holt trochu opatrnosti,“ podotýká pichlavě další. „Ta naše politika je v...“ komentuje lakonicky jeden z českých obyvatelů kyberprostoru.

Noemi Zárubová si ale kromě ministryně práce a sociálních věcí všimla i dalších neverbálních posunků české politické elity. „Při podobných fotkách se jedná o jisté konvence. Většina z lidí na fotce nasadila usměvavou grimasu, která má říkat, že jsou sehraný tým a kopou jeden za druhého. Takový strnulý úsměv má například místopředseda vlády Jan Hamáček,“ poznamenává Zárubová.

Popisuje i typický náklon hlavy, který používá Miloš Zeman. „Je to jeho tik, který používá, i když hovoří. Obecně je to chápáno jako pozitivní signál, on to ale dělá i během mluvy, kdy sám sobě přikyvuje,“ popisuje expertka.

Poukazuje také na to, že ačkoliv konvence takových skupinových fotek velí umístit ženy do popředí, někteří ministři menšího vzrůstu jsou kvůli tomu zastínění. „Mají problém vykouknout, aby byli vidět. Tato jejich snaha potom přebíjí jejich snahu se na fotce usmát,“ poukazuje Zárubová na ministry Antonína Staňka (kultura), který stojí za Maláčovou, a Richarda Brabce (životní prostředí), který se snaží vykouknout přes rameno prezidentu Zemanovi, jenž stojí logicky v čele. „Je vidět, že drobnější ministři nejsou na takových fotkách zcela v pohodě z faktu, že se musejí snažit, aby byli vidět. U vyšších je zřetelné, že jsou víc v pohodě,“ vypozorovala Zárubová.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz