Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nepřechýlená příjmení už teď působí zmatky, masově se nerozšíří, míní šéf Ústavu pro jazyk český

Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český. foto: Lidové noviny

Rozhovor
PRAHA - Nový zákon, který zřejmě umožní nepovinné přechylování příjmení, patrně nevyvolá masové rozšíření příjmení žen bez zakončení -ová, spíš usnadní menšině komunikaci s úřady, míní Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český.
  21:01

Lidovky.cz: Může nepřechylování příjmení vyvolat nějaké zmatky?
Ze zkušeností jazykové poradny můžu říct, že určitě vyvolá komunikační obtíže. Máme ohlasy od nositelek nepřechýleného příjmení, že lidé nevědí, jak je mají oslovovat. Jestli skloňovat, případně jak. Nepřechýlená příjmení už teď působí zmatky.

Lidovky.cz: Jak ženy s nepřechýleným příjmením správně oslovit?To v mnoha případech nelze uspokojivě vyřešit. Vyšší stupeň přijatelnosti je oslovit ženu s evidentně cizím příjmením „paní Schwarz“. U příjmení českého původu se ženy častěji dostávají do úzkých. Zde už se v mnohem větší míře očekává přechýlené zakončení -ová.

Občanské průkazy se změní. Pohlaví v nich zůstane, ženy nebudou muset přidávat ke jménu -ová

Lidovky.cz: Jakou situaci může vyvolat, když oslovíme přechýleně ženu s nepřechýleným příjmením? Může ji to urazit?
Může, byť to není v běžné komunikaci zakázáno. Má-li nositelka odpor k přechýleným příjmením, oslovení nepřijme s pochopením. Některé ženy si nepřechýlenou variantu zvolí, protože pobývají v zahraničí. Přitom jim v českém prostředí nevadí oslovení paní Potůčková. S přechýlenou variantou by si je však cizí celníci nemuseli spojit s jich manželem, mohou mít pocit, že Potůčková nepatří k panu Potůčkovi.

Lidovky.cz: V médiích se u ženských zahraničních osobností automaticky přidává zakončení -ová. Změnilo by se na tom něco?
Soudím, že mediálního diskurzu se to týkat nebude. Zápis přechýlených příjmení v dokladech je jiná věc než komunikační praxe. To, že si žena napíše Potůček do občanky, ještě neznamená, že tak bude i vystupovat. Nepřechýlená příjmení jsou navíc statisticky v menšině. Možná dojde jen k tomu, že zákon nově nebude nutit menšinu žen, která volí nepřechýlené příjmení, k tomu, aby musely podvodně uvádět, že mají za manžela cizince, nebo že budou žít v cizině. Myslím, že nepřechýlená příjmení se masově nerozšíří, pouze už zákon bude tolerovat menšinovou volbu.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!