Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman ocenil Kellnerovy podnikatelské úspěchy, Babiš kondoloval rodině. Poslankyně Pirátů se nevhodně vyjádřila

Prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který v sobotu zahynul při leteckém neštěstí na Aljašce, vzpomínají politici v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy, ale i kroky, kterými pomohl české společnosti, a společenskou odpovědností. Jeho úmrtí lituje prezident Miloš Zeman. "Prezident republiky si velice vážil Petra Kellnera pro jeho podnikatelské úspěchy a nesmírně lituje jeho tragické smrti," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Upřímnou soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) či šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček připomenul pomoc Kellnerovy podnikatelské skupiny při zvládání epidemie koronaviru loni na jaře. Podle vyjádření exprezidenta Václava Klause v osobě Kellnera odešel nejvýraznější symbol úspěchu českého kapitalismu po roce 1989.

„Jeho životní příběh byl příkladem využité šance, kterou schopným mladým lidem nabídla ekonomická transformace a privatizace na počátku 90. let,“ uvedl Klaus v prohlášení, které zaslala jeho kancelář ČTK. Svůj počáteční privatizační úspěch dokázal podle Klause Kellner rozvinout do rozměru, který daleko přesáhl hranice země.

„Vybudoval silnou finanční skupinu investující do mnoha oborů a zaměstnávající stovky tisíc lidí v řadě zemí světa. Jeho výjimečné postavení mezi podnikateli nejen v mnoha zemích světa, ale v celém našem regionu, bylo výsledkem jeho tvrdé práce a mimořádného podnikatelského talentu,“ uvedl exprezident. Kellner byl podle něj příkladem, i pokud jde o společenskou odpovědnost a podporu společensky prospěšných aktivit. 

„Neskrýval své politické názory a vyjadřoval své obavy o směřování naší společnosti,“ uvedl s poděkováním za podporu, kterou zesnulý miliardář věnoval vzniku a činnosti exprezidentovu Institutu Václava Klause.

„Petr Kellner patřil k těm, o nichž můžeme říci, že se zasloužili o naši zemi. Přejeme skupině PPF a jeho spolupracovníkům, aby dokázali jeho zcela mimořádné dílo úspěšně dále rozvíjet. Pozůstalým pak náleží naše upřímná soustrast,“ dodal Klaus.

Upřímnou soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO). 

„Před rokem byl jedním z prvních podnikatelů, který pomáhal Česku v těžké situaci na začátku pandemie. Čest jeho památce, upřímnou soustrast všem jeho blízkým,“ připomenul Hamáček loňskou pomoc skupiny PPF při nákupu ochranných pomůcek proti koronaviru.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala uvedl, že Kellner byl mimořádně úspěšný podnikatel, který svým působením a svými aktivitami vždy zůstával spojen s Českou republikou.

Podobně mluvili i kolegové z byznysové sféry. Jedním z nich byl například Ivo Lukačevič, zakladatel Seznamu a jeden z nejbohatších Čechů. 

Kondovali i další politici. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný vzpomněl u své kondolence na Kellnerovou podporu Divadla Járy Cimrmana.

Mezi politiky vyčnívala poslankyně Pirátů Olga Richterová. Ta na svém Twitteru napsala, že i miliardáři umírají a nejsou všemocní. Navíc přidala tag heliskiing. Poté, co schytala kritiku, prohlášení smazala a sepsala novou kondolenci. Za tu předešlou se omluvila.

Podobně jako napoprvé Richterová formuloval ekonom a akcionář brokerské firmy RSJ Václav Dejčmař, který se vyjádřil o smrti nejbohatšího Čecha velmi zostra. 

Vyděláš nejvíc peněz v zemi, bydlíš v nejkrásnějších domech, vyléčíš se díky ohromným investicím ze zákeřné rakoviny,...

Zveřejnil(a) Václav Dejčmar dne Neděle 28. března 2021
,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!