130 let

Nevolte ČSSD, vyzval kardinál Vlk

Česko

DNES ZAČÍNAJÍ EUROVOLBY Kardinál se odhodlal k nebývalému kroku * Paroubek se ostře ohradil: katolické církvi prý jde o peníze

PRAHA Katolická církev vstoupila ústy svého kardinála Miloslava Vlka do předvolební kampaně k eurovolbám. Vlk totiž tvrdě odsoudil strany a politiky, kteří způsobili březnový pád vlády Mirka Topolánka. Tito lidé podle hlavy českých katolíků jednali nezodpovědně, a v Evropském parlamentu proto nemají co pohledávat.

Jiří Paroubek, šéf ČSSD, která měla na pádu vlády největší podíl, označil Vlkova slova za „bezprecedentní“ a uvedl, že kardinála k jeho vyjádření vedly majetkové důvody.

Podle Vlka by měl každý zvážit, koho zvolí. „V poslední době se řada stran a politiků v našem veřejném životě, při bourání vlády a při dalších příležitostech, projevila zcela nezodpovědně. Takové politiky nelze do Evropského parlamentu volit. To je nutné dobře rozmýšlet, jinak by to byla od nás velká nezodpovědnost,“ napsal Vlk na svém webu Kardinal.cz 48 hodin před otevřením volebních místností.

Vlk viníky přímo neoznačil. Jeho slova ale zjevně míří proti ČSSD, KSČM a odpadlíkům z ODS a Strany zelených, kteří 24. března vládu „potopili“. Bývalí občanští demokraté Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel přitom usilují o vstup do europarlamentu na kandidátce Libertas. cz, exzelená Olga Zubová zase za Demokratickou stranu zelených. Podle Paroubka je Vlkovo vyjádření nešťastné, bezprecedentní a „neslučující se s posláním církví“. Paroubek tvrdí, že Vlkovo vystoupení je motivováno „majetkovými zájmy katolické církve“. Levice spolu s Tlustým a Schwippelem totiž loni v létě ve sněmovně pohřbila koalicí vyjednané majetkové vyrovnání s církvemi.

Podle něj měly církve dostat 83 miliard korun jako náhradu za část majetku zabaveného komunisty. Stát by tyto peníze církvím a řádům vyplácel příštích 60 let a s úrokem by se hodnota odškodnění vyšplhala na 270 miliard korun.

Pokračování na straně 2

Nevolte ČSSD, vyzval kardinál Vlk

Dokončení ze strany 1

„V souvislosti s výzvou kardinála Vlka proto ČSSD vyzývá všechny občany, aby nevolili ty politiky, kteří prosazovali nespravedlivé vyplacení 270 miliard korun katolické církvi,“ zaútočil na oplátku Paroubek.

Sedmasedmdesátiletý Vlk, který letos ze všech svých církevních funkcí odejde, se k politice vyjadřuje poměrně často. Počátkem roku například v rozhovoru pro server Aktuálně prohlásil, že podzimní krajské volby ukázaly „hodnotovou prázdnotu společnosti“. „Za třicet stříbrných prodal Jidáš Krista. Za třicet korun se dnes prodává tento národ,“ řekl Vlk na adresu levice.

Vlk ale nekritizuje jen levicové politiky. Předloni v lednu se například nekompromisně pustil do šéfa ODS Mirka Topolánka a zkritizoval ho za odchod od manželky Pavly. Jméno Topolánka ani jeho nové partnerky - místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové sice Vlk nezmínil, z kontextu bylo ale naprosto jasné, koho myslí. „Jestliže ve vládním programu je bod péče o rodinu, upevnění rodiny, a sám čelní představitel ve svém vlastním životě jedná v praxi proti tomu, jak může být před lidmi věrohodný a jeho slova spolehlivá?“ ptal se kardinál na svém webu.

S plánem vyplatit církvím přes dvě stě sedmdesát miliard korun přišel kabinet Mirka Topolánek.

Návrh jeho vlády počítal s vrácením asi třetiny majetku zabaveného komunisty církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Zástupci církve však připomínají, že nedostávají těchto 270 miliard, ale právě jen 83, jejichž reálná hodnota se za dlouhou dobu vyplácení změní na vyšší sumu. Roční splátka vychází na 4,275 miliardy korun a během prvních 20 let by stát církvím vyplácel ještě „přechodový“ příspěvek. Proti vyplacení této částky se postavili nejen socialisté, ale především komunisté. Část odpůrců se nakonec našla ale také v řadách ODS. Například poslanec Juraj Raninec tvrdil, že by se čas vyplacení peněz měl zkrátit. I z tohoto důvodu se nenašel dostatek hlasů ke sválení církevního vyrovnání.

Autor: