25. července 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidové názvy zůstanou jen v naší mapě. Obce přejmenování neplánují

Nová mapa Česka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová mapa Česka | foto: Lidovky.cz

PRAHA Projekt "Přepiště mapu Česka" ukázal, jak bohatý je v naší zemi lidový místopis. Starostové měst a obcí však o skutečném přejmenování názvů neuvažují. Důvod? Například běhání po úřadech, které by v některých případech museli obyvatelé absolvovat.

Tento závěr vyplynul z ankety serveru Lidovky.cz, který oslovil starosty a starostky, v jejichž obcích se nachází přejmenovaná místa.

Jedním z oslovených byl i Karel Matějka, starosta Strunkovic nad Blanicí. "Jména neměníme a to i z toho důvodu, že víme co to znamená změnit si všude adresu (občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, účty...)," vysvětlil starosta Strunkovic.

Navrhnout přejmenování obce se proto nechystá, přestože řada lidí neřekne Strunkovicím nad Blanicí jinak než "Mexiko". Lidový název pochází už z 19. století, kdy se několik místních mužů nechalo naverbovat do války v Mexiku a po návratu vyprávěli neuvěřitelné historky v jednom ze strunkovických hostinců.

NOVÁ MAPA ČESKA

Přejmenovali jste mapu Česka. 122 míst má trefnější jméno

Klikněte na mapu a přečtěte si více informací o lidových názvech nejrůznějších míst v Česku.

Starosta obce ještě dodal, že se název "Mexiko" využívá při nejrůznějších kulturních či sportovních akcích. Pořádá se tak například bál v mexickém oblečení a mexické barvy se promítly i do vizuální podoby sportovních dresů obce. "Myslím si, že na naše Mexiko, je mnoho občanů hrdá," dodal Matějka.

Sejdeme se U koule

V Opavě jsou dvě oblíbená místa setkávání - "U Koule" a "U Špióna". Jedno se nachází na Horním náměstí, druhé na Dolním. "Obě místa uvedená na vašich mapách jsou skutečně takto Opavany nazývána a tyto názvy jsou běžně používány," potvrdila mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Ani tato místa se však podle ní do oficiální mapy Opavy nedostanou a objevovat se budou nadále jen například v turistických příručkách. "Pro upřesnění polohy jsou zde někdy uváděny za oficiálním názvem v uvozovkách. Opavané se takto okamžitě velmi rychle zorientují," dodala mluvčí města.

K TÉMATU:

Názvy přejmenovaných ulic v Olomouci

Názvy přejmenovaných ulic v Olomouci

Nová mapa Česka podle čtenářů serveru Lidovky.cz

Nová názvy podle čtenářů serveru Lidovky.cz

Názvy jsou příhodné, ale zůstanou jen neoficiáními

Do přejmenované mapy přišlo také několik tipů z Českých Budějovic. Náměstek primátora Miroslav Joch připustil, že o místech "U Šupáka" a "U Padlejch" slyšel poprvé. Naopak "Pochcaná ulička" a "Hokejka" jsou podle něj označení velmi dobře zažitá.

"Lidé místa pojmenovali z nějakých důvodů, zcela jistě příhodných," komentoval neoficiální názvy Joch. Ani on však neměl pro příznivce lidového místopisu dobrou zprávu. O změně oficiálních názvů totiž České Budějovice neuvažují.

spaŠárka Pálková, mevMartin Nevyhoštěný

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz