Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Noví eurožalobci už si brousí tužky. Případy z Česka jim přibývají rychle, stanou se ‚hlídači‘ unijních peněz

Česko

  12:00
PRAHA - Už měsíc v Česku pracuje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Má zatím jen šéfa týmu v Lucemburku Petra Klementa a pětici evropských pověřených žalobců. Kauza exhejtmana Davida Ratha, ROP Severozápad, dotační skandál okolo libereckého hejtmana Martina Půty i kauzu střetu zájmů Andreje Babiše. Všechny případy by už mohli řešit eurožalobci. Na nich bude, aby rozhodli, koho obviní, na koho bude podaná obžaloba, nebo které trestní stíhání se zastaví.

Evropská unie. Ilustrační foto. foto: Reuters

„Evropští pověření žalobci jsou vázáni pokyny stálých komor EPPO a evropského žalobce. Evropský žalobce také vykonává vnitřní přezkum úkonů evropských pověřených žalobců a plní vůči nim roli jakéhosi styčného a komunikačního bodu s ústředím EPPO v Lucemburku,“ popsal pro Lidovky.cz Klement. Ten je členem kolegia, v němž je celkem 22 žalobců z jednotlivých zemí EU. V čele kolegia je nejvyšší žalobkyně Laura Codruțou Kövesiová z Rumunska. Vně nového justičního mechanismu zůstalo jen Polsko, Maďarsko, Irsko, Švédsko a Dánsko.

Široký záběr

Případ Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce. Z Česka zatím řeší 12 trestních kauz

Hlavním úkolem eurožalobců je hlídat unijní prostředky, které jdou na dotace, a také rozsáhlé daňové úniky. Do zkoumaných případů patří i související korupční trestné činy a pletichy okolo veřejných zakázek, jež jsou financované z Bruselu. V těchto případech musí národní policie a státní zástupce bezodkladně evropské žalobce vyrozumět. Ti následně zváží, zda si případ vezmou, anebo ho ponechají v rukou národní justice.

Má to ale dva limity. Úřad se může ohlížet zpět v čase jen k datu 20. listopadu 2017, kdy vstoupila v platnost evropská legislativa k EPPO. Druhou podmínkou je výše odhadované škody, která musí být minimálně 10 tisíc eur a v případě daňových podvodů 10 milionů eur.

„Nový institut představuje tu změnu, že dozor ve zmíněných případech nebude vykonávat státní zástupce, nýbrž evropský žalobce. Vyšetřování i nadále povede česká policie. Pokud případ dospěje k obžalobě, bude se soudit u českého soudu,“ popsal pro Lidovky.cz Pavel Zeman, jenž na konci června skončil ve funkci nejvyššího státního zástupce, ale podílel se na zavedení nového úřadu.

Rychlý nástup

Klementův tým už začíná probírat spisy, které by měl zpracovávat. Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že jim předalo například kauzu střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Sám Klement pro Lidovky.cz uvedl, že nových věcí přibývá rychle. „Začaly přicházet zcela nové případy, v nichž trestní řízení zahajuje sám úřad EPPO, respektive pověření evropští žalobci. Jde asi o jeden až dva nové případy týdně, což znamená, že s počtem trestních věcí stoupá i zatíženost evropských pověřených žalobců, a proto doufám, že se v září podaří vybrat další kolegy do stávajícího týmu,“ uvedl Klement.

Evropské bratrstvo neohrožených

Dotační podvody či rozsáhlé daňové úniky může od 1. června vyšetřovat Úřad evropského veřejného žalobce mít vlastního zástupce. V sídle nové instituce v Lucemburku Česko zastupuje Petr Klement. K dispozici bude mít tým až deseti vybraných státních zástupců, kterým se říká evropský pověřený žalobce.

Petr Klement je státním zástupcem od roku 2004. Začínal na Městském státním zastupitelství v Brně, kde se specializoval na hospodářskou trestnou činnost. Dva roky na to přešel na mezinárodní odbor k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. 

Působil na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality se specializací na ochranu finančních zájmů Evropské unie a na kybernetickou kriminalitu. Má za sebou účast v unijní misi EULEX v Kosovu či v EU – IPA 2010 na potírání organizovaného zločinu a korupce v Albánii. V lednu 2017 byl zvolen do Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Loni v červnu byl jmenován do funkce evropského žalobce.

Pěti již vybranými evropskými pověřenými žalobci (z celkem deseti volných míst) jsou:

Pavel Pukovec, náměstek nejvyššího státního zástupce (od roku 2013).  Na starosti měl agendu závažné hospodářské a finanční kriminality, mezinárodní spolupráce a netrestní působnosti veřejné žaloby. Předtím působil devět let jako okresní státní zástupce v Kroměříži.

Petra Vítková, státní zástupkyně na Krajském státním zastupitelství v Praze. V médiích se její jméno skloňovalo například v souvislosti dozorem kauzy rozsáhlého daňového podvodu. Skoro tři desítky obžalovaných mělo připravit stát o 300 milionů korun. Na vyšetření se podílel speciální tým Daňové Kobry. Je autorkou odborné publikace o zajišťování majetku v trestním řízení /foto není/

Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Do povědomí širší veřejnosti se dostal jako dozorový státní zástupce rozsáhlé korupční kauzy Stoka. V ní uvízli úředníci, politici a podnikatelé z městské části Brno-střed.

Petr Hořín, státní zástupce liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. V minulosti měl na starosti chvíli i dotační skandál libereckého hejtmana Martina Půty i kauzu lékaře Jaroslava Bartáka, který plánoval trojici vražd.

Zdeňka Pavlásková, státní zástupkyně Okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích. Žalobkyní je od roku 2010. Z veřejně dostupných zpráv lze dohledat, že studovala práva na univerzitě v Mnichově.

Nemá jít o bagatelní kauzy. „Nebyly převzaty případy, u nichž trestní řízení u národních orgánů běželo již dlouhou dobu, případy s poměrně nízkou způsobenou škodou nebo případy, v nichž se nejednalo alespoň např. o podezření z trestné činnosti veřejných činitelů. Mohu vás ujistit, že byly převzaty všechny nejzávažnější případy s dopadem na finanční zájmy a pověst EU na národní či mezinárodní úrovni,“ dodal Klement, který až do loňska působil u Nejvyššího státního zastupitelství.

Řadoví vyšetřovatelé však upozorňují na dvě slabiny EPPO. „Všechno chtějí psát do elektronických systémů, kam vidí 22 států,“ popsal zdroj webu Lidovky.cz z justice obavu z možných úniků informací. Druhá neznámá je, jak se s nástupem evropských žalobců popasují české soudy.

Máme unikátní pravomoci

Neznám jiné státní zastupitelství, u kterého by se sbíhaly informace z celé Unie, řekl pro Lidovky.cz evropský žalobce Petr Klement.

Lidovky.cz: Můžete uvést, jaký bude vztah mezi vámi a evropskými pověřenými žalobci?
Mým úkolem je přidělovat evropským pověřeným žalobcům jednotlivé případy, koordinovat jejich činnost, dohlížet na ni a udílet jim pokyny ke konkrétnímu postupu. To vše buď samostatně, nebo na základě instrukcí tzv. stálých komor, kterým jsou svěřena některá klíčová rozhodnutí v jednotlivých trestních kauzách – například rozhodnutí podat obžalobu, nebo naopak trestní stíhání zastavit. Evropští pověření žalobci jsou pak pokyny stálých komor a evropského žalobce vázáni. Evropský žalobce také vykonává vnitřní přezkum úkonů evropských pověřených žalobců a plní vůči nim roli jakéhosi styčného a komunikačního bodu s ústředím EPPO v Lucemburku.

Lidovky.cz: Pověřených žalobců je nyní pět. Kdy bude vybrán zbytek?
Pro Česko byla vyčleněna místa deseti evropských pověřených žalobců, z nichž pět je jmenováno. Mojí zástupkyní a koordinátorkou v ČR je dr. Petra Vítková, dalšími žalobci jsou kolegové Petr Hořín, Pavel Pukovec, Radek Mezlík a Zdeňka Pavlásková. Ti už vykonávají dozor nad jednotlivými trestními případy a budou se také účastnit řízení před soudem na všech stupních.

Další kolo výběrového řízení již bylo vypsáno, do konce července mají státní zástupci možnost podávat přihlášky. Samotný výběr proběhne počátkem září a doufám, že se podaří v něm najít nejméně další tři, v nejlepším případě všech zbývajících pět kolegů. Vybraní pak budou navrženi Kolegiu EPPO ke jmenování.

Lidovky.cz: Jaká jsou kritéria?
Pravidla pro výběr kandidátů na funkci evropského pověřeného žalobce vydalo v loňském roce Nejvyšší státní zastupitelství. Mezi hlavní kritéria, např. kromě kárné bezúhonnosti a záruk nezávislosti, patří nejméně pět let výkonu funkce státního zástupce a odpovídající zkušenosti s případy přeshraniční hospodářské trestné činnosti. V neposlední řadě je třeba, aby tito žalobci dobře ovládali angličtinu, která je pracovním jazykem úřadu. Tímto směrem jsou také vedeny pohovory před pětičlennou komisí složenou ze zástupců nejvyššího a obou vrchních státních zastupitelství, zástupce ministerstva spravedlnosti a evropského žalobce. Já osobně se při výběru zaměřuji také například na schopnost týmové práce a komunikace.

Lidovky.cz: Čím je práce evropského žalobce podle vás zajímavá?
Pro mne je to po více než dvaceti letech v soustavě státního zastupitelství zajímavá možnost stát na zelené louce u zrodu zcela nové organizace s tak velkou ambicí, jako je EPPO. Neznám státní zastupitelství, které by mělo celoevropskou působnost, u kterého by se sbíhaly informace z celé Unie a vůči kterému by měly ohlašovací povinnost všechny instituce EU. Nebo státní zastupitelství, jehož pokyny by se měl řídit například úřad OLAF. Jde sice o náročnou práci plnou prvotních překážek, ale současně o činnost naplňující a konstruktivní. Musím rovněž říci, že jsem měl obrovské štěstí v podobě výběru stávajícího týmu, na který se mohu celkově i jednotlivě spolehnout.

Lidovky.cz: Kolik počítáte, že budete řešit kauz z Česka? Platí, že vám bylo nahlášeno 45 případů, přičemž 12 z nich už zpracováváte?
Úřad EPPO rozhodl, že v současné chvíli nebude zveřejňovat čísla z jednotlivých členských států, a já toto rozhodnutí respektuji. Mohu sdělit pouze tolik, že čísla ohledně případů v běhu, která nám měla povinnost ohlásit především státní zastupitelství, se naplnila. Chtěl bych upřesnit, že jsem v minulosti hovořil o „balíku“ trestních věcí, které byly v běhu a které se týkaly trestných činů spáchaných od konce listopadu 2017 do konce května 2021. Úřad EPPO převzetí takových případů podrobil poměrně přísným kritériím, neboť jeho vstup do řízení by měl mít smysluplnou přidanou hodnotu. Nebyly převzaty případy, u nichž trestní řízení u národních orgánů běželo již dlouhou dobu, případy s poměrně nízkou způsobenou škodou, nebo případy, v nichž se nejednalo alespoň např. o podezření z trestné činnosti veřejných činitelů. Mohu ujistit, že byly převzaty všechny nejzávažnější případy s dopadem na finanční zájmy a pověst EU na národní či mezinárodní úrovni.

V mezidobí však začaly přicházet zcela nové případy, v nichž řízení zahajuje sám úřad EPPO, respektive pověření evropští žalobci. Jde asi o jeden až dva nové případy týdně, což znamená, že s počtem trestních věcí stoupá i zatíženost pověřených žalobců, a proto doufám, že se v září podaří vybrat další kolegy do stávajícího týmu.

Autor: