1. ledna 2010 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový rok přinese méně peněz, zdražování a těžší tresty

Nová dálniční známka pro rok 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová dálniční známka pro rok 2010 | foto: ČTK

PRAHA Od 1. ledna platí nový trestní zákoník, ale i Janotův úsporný balíček, které se dotknou běžného života celého Česka. Snižovat se budou platy státních zaměstnanců i příspěvek na mateřské, zvyšovat se budou sazby za těžké zločiny. Nový zákoník také zavádí nové zločiny a alternativní tresty a definuje "množství větší než malé", čili množství drogy, které ještě není trestným činem.

Matky si pohorší, činitelům klesnou platy 

Mateřská je od 1. ledna nižší. Kvůli vládnímu protikrizovému balíčku kleslo rovněž takzvané ošetřovné a pohorší si dlouhodobě nemocní lidé. Ústavní činitelé, státní zástupci a soudci se musí smířit s tím, že budou brát nižší mzdy. Platit začala i řada dalších nových zákonů, které se týkají například učitelů, postižených lidí a horské služby. Ode dneška se začne postupně prodlužovat věk pro odchod do důchodu.

Kdo přijde o peníze

Snížení mateřské a nemocenské

Snížení mateřské je závislé na předchozím příjmu matky. Ženy si mohou pohoršit až o tisíce korun měsíčně. Ve sněmovně už leží lidovecký návrh, který by mateřskou vrátil na původní úroveň. Rodič, který bude pečovat o nemocné dítě, nebude nově dostávat ošetřovné za první tři dny. Při dlouhodobé nemoci se dneškem přestala zvyšovat nemocenská.

Snížení platů státních zaměstnanců

Ústavním činitelům, státním zástupcům a soudcům klesly dneškem platy o čtyři procenta. Snížení se dotklo asi 4800 lidí, stát by měl ušetřit zhruba 126,7 milionu korun. Například prezidentu republiky klesl plat z 204.800 na 196.700 korun. Ministři budou brát o 4600 korun méně, a to 112.600 korun. Poslancům klesl plat o 2400 na 59.000 korun.

Odebrání příspěvků lidem s postižením                         Někteří lidé s nejvyšším stupněm postižení budou podle novely zákona o hmotné nouzi pobírat jen existenční minimum, tedy 2020 korun měsíčně.Jde o lidi, kteří nesplnili kritéria doby pojištění, a nemají tak nárok na invalidní důchod. Přijdou také o příspěvky na dietní stravování 500 až 2000 korun měsíčně, protože nesplnili zákonnou povinnost odpracovat za měsíc aspoň 20 hodin. To však podle jiného nařízení lidé se třetím stupněm invalidity ani nesmějí.

Protikrizový balíček přinesl i změnu v očkování. Pojišťovny budou nově hradit vakcinaci proti pneumokokům.

Oddálení odchodů do důchodu

Ode dneška se postupně začne o několik měsíců ročně prodlužovat věk, po jehož dosažení budou mít lidé nárok na starobní důchod. Novela zákona o důchodovém pojištění mění i další parametry důchodového systému. Doba povinného odvádění pojistného vzroste postupně z 25 na 35 let a mění se kritéria vyplácení invalidních důchodů.

Lidé, kteří budou chtít pracovat i v důchodu, si budou moci penzi zvýšit. Pokud budou při práci chtít pobírat celý důchod, vzroste jim jeho procentní část za každých 360 kalendářních dní o 0,4 procenta. Pokud budou při zaměstnání brát polovinu penze, za každých 180 dní si zvýší procentní část o 1,5 procenta. Zatímco nyní mohou pracovat důchodci nejdéle na roční smlouvu, nově budou moci být zaměstnáni na dobu neurčitou.

Doplnění kvalifikace

Učitelé, kteří nemají dostatečnou kvalifikaci, budou mít na získání vysokoškolského diplomu o pět let více času, než se původně počítalo. Začít se svým vzděláváním by tak mohli až v roce 2014. Podle zákona platného do konce loňského roku skončila učitelům, kteří pracovali ve školství před rokem 2004, lhůta na zahájení studia v prosinci. Ostatním pět let po jejich nástupu. Pokud do této doby nezačali studovat, museli by školy opustit.

Horská služba

Práva a povinnosti horské služby a návštěvníků hor vymezila vůbec poprvé novela zákona o podnikání v cestovním ruchu. Zákon odkazuje na mezinárodní pravidla chování na sjezdových tratích. Soudy by proto měly v případě sporů kvůli odškodnění nebo vymáhání pojistného po případném zranění lyžařů vycházet také z toho, zda je na sjezdovce skutečně dodržovali.

Zvýšení spotřební daně

Zvyšuje se například DPH a spotřebních daně z pohonných hmot, cigaret a alkoholu. Cena za benzin a naftu se ode dneška zvyšuje o korunu na litr. Zvýšení spotřební daně u benzinu a nafty o korunu v kombinaci se zvýšením DPH může podle výpočtů zvýšit cenu pohonných hmot až o 1,50 Kč na litr.

Daň z půllitru piva se zvyšuje o 50 haléřů a o pětikorunu na litr lihu.

Zvýšit by se také měla zhruba o dvě koruny cena za krabičku cigaret. V případě cigaret lze však s růstem cen počítat až po doprodání starých zásob, tedy patrně od jara. Krabička nejlevnějších cigaret by měla pak stát zhruba 63 korun Další zdražení většiny zboží a služeb se očekává v souvislosti se zvyšováním daně z přidané hodnoty. Snížená sazba DPH, do které patří potraviny, ode dneška vzrostla z devíti na deset procent a základní z 19 na 20 procent.

Změny se od letoška dočká také daň z nemovitosti. Tu poslanci na návrh vlády zdvojnásobili a většina krajských měst hodlá zvýšení využít. Daň je stoprocentním příjmem obce, kde se nemovitost nachází. Zvýšení se má týkat hlavně daně placené z bytů, rekreačních staveb, nemovitostí pro podnikání nebo garáží. Poplatky za zahrady, ornou půdu a louky zůstanou většinou nezměněné.

Zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty má letos do státního rozpočtu přinést zhruba 23 miliard korun. Cílem změn bylo snížit schodek letošního státního rozpočtu na 163 miliard korun. Všechny změny se mají týkat jen letošního roku.

Nový trestní zákoník

Nový trestní zákoník, který začal platit dnes, mimo jiné zvyšuje hranice trestů za nejzávažnější zločiny a zavádí řadu nových trestných činů, třeba nebezpečné pronásledování. Za některé menší trestné činy naopak sazbu snižuje.

Zavádí také některé alternativní tresty jako například domácí vězení.

Zákoník ale zároveň některé trestné činy ruší, třeba řízení motorového vozidla bez oprávnění se stalo jen přestupkem.

Legálních 15 g marihuany

Trestným činem podle nového trestního zákoníku není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. Další nařízení stanoví, které rostliny a houby se považují za omamné. Patří mezi ně například konopí, kokainovník, kaktusy obsahující meskalin nebo lysohlávky. Lidé mohou pěstovat nanejvýš pět takových rostlin. Nařízení upřesňují nový trestní zákoník.

U extáze je povolená hranice, do níž nebude její přechovávání kriminálním činem, čtyři tablety nebo kapsle. Hašiše lidé mohou mít u sebe až pět gramů, držení LSD bude trestné od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Trestným činem bude držení více než 40 hub s halucinogenními účinky. Neoprávněné přechovávání a pěstování malého množství drogy je přestupkem. Za přestupek vztahující se k pěstování omamných rostlin hrozí až patnáctitisícová pokuta.

Nový trestní kodex upravuje samostatným paragrafem pěstování konopí nebo lysohlávek. Za pěstování většího množství konopí hrozí až šest měsíců vězení, v případě halucinogenních hub až roční trest. Za přechovávání většího množství marihuany a hašiše pro vlastní potřebu mohou soudy uložit až rok za mřížemi, u ostatních drog bude možné udělit až dvouletý trest.

Malé nákladní vozy ode dneška platí mýtné

Malé nákladní vozy s hmotností od 3,5 tuny do 12 tun ode dneška platí mýtné na dálnicích, dosud jim stačila dálniční známka.

Velké dodávky a malé náklaďáky se tak připojily ke kamionům, které platí mýto už od roku 2007. Podle dopravců by mohla nová povinnost zdražit přepravní služby.

Sazby mýtného jsou pro všechny stejné, pohybují se od 1,7 koruny za kilometr do 5,4 koruny za kilometr. Rozdíl je dán počtem náprav a emisní normou, kterou příslušný vůz splňuje. Malé náklaďáky tak budou obecně platit méně než kamiony, neboť mají většinou pouze dvě nápravy.

Novela zákona o pozemních komunikacích, která rozšiřuje mýtné, zároveň řeší problém plateb u aut s vlekem. Dosud se vedly spory, zda vlek zakládá povinnost platit mýtné, když vozidlo po jeho připojení přesáhne hraniční hmotnost pro platbu mýtného. Nově je rozhodující hmotnost pouze tažného vozidla. Majitelé velkých offroadů tak mýtné platit nemusejí, byť by táhli obytný přívěs.

Změna letos čeká i řidiče osobních vozů. Roční dálniční známka na rok 2010 stojí nově 1200 korun, o 200 korun více než na rok 2009. Loňské dálniční známky platí až do konce ledna, ty letošní se prodávají už od prosince na 9000 místech, především na poštách a čerpacích stanicích.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.