• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

O dodatečná přiznání se lidé možná budou soudit

Česko

Že se vyplatí vyčkávat s podáním daňového přiznání až na poslední chvíli, aby se člověk vyhnul kontrole, je spíše mýtus. Finanční úřady ve velkých městech jsou i tak přetížené, říká pražský daňový poradce Daniel Kunc.

* LN Komu lze doporučit, aby si svoje daňové přiznání vypracoval sám?

Spousta lidí si daňové přiznání vypracovává sama. Doporučit to lze tehdy, když má člověk jednoduché příjmy v rámci své obvyklé činnosti, například souběh příjmů z hlavního a vedlejšího zaměstnání, a nemá mimořádné nahodilé příjmy, třeba z prodeje nemovitostí. V případě, že má poplatník příjmy, u nichž může být složitější výpočet základu daně, například příjmy ze zahraničí, z investování do cenných papírů na burze a podobně, doporučoval bych konzultaci s odborníkem. Podnikatelé by pak měli spolupracovat s daňovými specialisty určitě.

* LN Na internetu se objevuje stále více různých interaktivních daňových formulářů. Jak jsou spolehlivé?

U komerčních internetových aplikací nemusí být zásadní problém ve spolehlivosti výpočtů, ale při vyplňování laikem spíše v porozumění tomu, co, kde a jak vyplnit. Tedy kde uplatnit jakou odečitatelnou položku, slevu, jak se vypočítá výše příjmů, výše výdajů. Internetové aplikace lze používat, ale je nezbytné si uvědomit, že pro jejich uživatele je to bez záruky.

* LN Mnoho lidí považuje služby daňových poradců za příliš drahé. Lze s nimi konzultovat pouze určitou část daňového přiznání?

Daňoví poradci poskytují různé druhy služeb, od vedení účetnictví přes konzultace, kontroly po kompletní vypracování daňového přiznání. Lze se dohodnout i na zpracování přiznání na dálku prostřednictvím internetu, možností je celá řada.

* LN Nový daňový řád umožní správcům daně přísněji postupovat v případě vymáhání daňových nedoplatků. Naopak v případě zjištění přeplatku po uplynutí lhůty podání daňového přiznání pravděpodobně nebude možné získat peníze od státu zpět. Nevyvolá to soudní spory?

Situace se bude ještě vyjasňovat. Důležité bude stanovisko Generálního finančního ředitelství, ale tato otázka může být řešena i soudně. Bude-li stanovisko GFŘ negativní, daňoví poplatníci se určitě budou o možnost podávat daňová přiznání v případě chyb učiněných poplatníkem soudit. Ustanovení daňového řádu je v tomto ohledu příliš přísné a může být i v rozporu s ústavou.

* LN Je vůbec možné právně ukotvit, že v případě přeplatku nebude mít člověk nárok na vrácení peněz?

Je to problém. Na straně poplatníka je břemeno aplikace daňových předpisů, jejich porozumění a vypočtení základu daně a daně samotné. Zdá se skutečně nepřiměřené tímto způsobem trestat poplatníka za chyby, zejména v ČR, kde se daňový systém neustále mění. Takové opatření by bylo výrazně v neprospěch daňových poplatníků. Zdá se, že ministerstvo financí takový výklad při přípravě daňového řádu ani nezamýšlelo, že se jedná o nechtěný důsledek formulace, jejíž původní záměr byl zcela odlišný.

* LN Mezi lidmi panuje mýtus, že se s podáním daňového přiznání vyplatí vyčkávat, protože bude méně času na jeho zpracování. Je to pravda?

Je pravda, že když člověk podá daňové přiznání s předstihem, tak má pilný daňový úředník teoreticky více času na jeho zpracování. Ale například v Praze není tento efekt výrazný. Daňové úřady jsou i tak přetížené.

***

V případě, že má poplatník příjmy, u nichž může být složitější výpočet základu daně, doporučoval bych konzultaci s odborníkem

Autor: