• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Obřím firmám chodí plat z Česka

Česko

PRAHA Velké korporace jako IBM, ExxonMobil či InBec si oblíbily Česko.

Desítky takovýchto firem si v posledních deseti letech vybraly naši zemi za místo, odkud hodlají obsluhovat své zaměstnance či klienty.

Díky strategické poloze v centru kontinentu je Česko lákavé proto, aby odtud firmy například vyplácely mzdy do celé Evropy či přes telefon komunikovaly se svými zákazníky. Dokládají to i čísla. Z celkového počtu investic, které za uplynulých deset let zamířily do Česka, šlo až 70 procent do služeb. Pro srovnání: je to o deset procent vyšší poměr než v sousedním Polsku, a dokonce o třetinu více než na Slovensku.

Svůj štáb v těchto dnech například plně rozjel německý koncern Siemens. V Praze, Brně a Ostravě založil tzv. centrum sdílených služeb. Jinými slovy: odtud vyplácí Siemens mzdy všem svým evropským zaměstnancům a také lidem z dceřiných společností Siemensu.

V budoucnu by chtěla společnost odtud posílat „výplatní pásky“ svým lidem do celého světa.

„Česko je plně zapojené do evropských politických a hospodářských struktur. Zdejší ekonomické prostředí je stabilní, místní infrastruktura je vysoce rozvinutá. Český pracovní trh také nabízí dostatečné množství zkušených a jazykově vybavených zaměstnanců,“ vypočítává ředitel centra Stefan Waitzinger, proč si Siemens vybral právě Českou republiku.

Siemens přitom není jediný, který přesouvá štáb služeb do Česka. Státní agentura CzechInvest registruje celkem 38 korporací, které se zde rozhodly vytvořit podobná centra. Investice se pohybují od milionu korun až po jednu miliardu, kterou do svého pražského štábu nalil třeba americký ExxonMobil.

„Česká republika je rok od roku oblíbenější lokalitou pro umisťování strategických center a center sdílených služeb. Firmy láká především kombinace kvalifikovaných zaměstnanců, jejichž platy jsou ve srovnání se starými členskými zeměmi EU stále ještě o něco nižší. Pak to jsou také kvalitně připravené podnikatelské nemovitosti a výhodná geografická poloha,“ říká generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.

Průzkum agentury Ernst & Young trend potvrzuje. Podle něj v následujících třech letech bude region střední a východní Evropy co do atraktivnosti pro štáby výhodnější než Čína, Indie, Rusko a západní Evropa. Podle headhuntera Jana Bubeníka je jedním z důvodů i dobrá jazyková vybavenost zaměstnanců a případná snadná dostupnost rodilých mluvčích většiny evropských jazyků.

Siemens například do české centrály soustředil veškerou účetní, mzdovou a finanční agendu. „Máme také na starosti administrativní a systémovou agendu v oblasti IT, nákupu a logistiky a jiné činnosti,“ říká ředitel centra Siemensu Stefan Waitzinger. V minulém obchodním roce, ještě „v záběhu“, centrum provedlo deset milionů plateb, zpracovalo přes sedm milionů zákaznických účtů a vyúčtovalo téměř jeden milion služebních cest.

Tento rok práce ještě přibude. Siemens hledá dalších více než tři sta pracovních sil, které mají tým o necelých osmi stovkách zaměstnanců posílit. Soustředí se zejména na kandidáty, kteří ovládají více evropských jazyků.

Rozhovor čtěte na straně 18

TOP 10 CENTER V ČR

* ExxonMobil (USA) 1 021

obchod s ropou a plynem

* Accenture (USA) 247

poradenství

* Symbol Technologies (UK) 132

bezdrátové technologie

* Bank Austria Creditanstalt 98

bankovnictví

* OKIN Group (ČR) 88

podpůrné služby

* IBM (USA) 71

technologie

* FPSEA SA (Francie) 64

obchod

* InBev (Belgie) 63

pivovarnictví

* Interoute (UK) 47

telekomunikace

* Computer Sc. Corp. (USA) 46

technologie

investice v mil. Kč

zdroj: CzechInvest

Autor: