130 let

Vozíčkář. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Ochrnutý zmapoval trasy pro vozíčkáře

Česko
  •   11:39
BRNO - Při cyklistickém závodu se málem zabil, na sport a ani na kolo nezanevřel. „Život jde dál i na vozíku,“ říká klidně třicetiletý vozíčkář z Brna Radim Liška. Ochrnutý je od prsou dolů, neovládá tak nohy, ale ruce ano.
Na vozíčku či handbiku, kole na ruční pohon, dnes nejen znovu závodí, ale hlavně testuje nejrůznější trasy v okolí Brna a ověřuje, zda jsou, nebo nejsou vhodné i pro ostatní tělesně postižené.

„Jsem odjakživa sportovně založený, takže myslím, že na vozíku jde vyjet jakýkoliv kopec. Není to přece závod, nejde o čas a zvládnou to i méně zdatní. Všechno se dá, jen si člověk musí věřit,“ říká sympatický mladík.

S mapováním tras začal před dvěma roky, „jeho“ tištěný průvodce jich nabízí nyní osm. „Začátky byly tvrdé,“ přiznává. „Přes den jsem si to vždycky objel, v noci nadatloval do počítače a ráno občas zjistil, že se mi to všechno smazalo,“ vzpomíná s úsměvem.

U Brna práce nekončí, vozíčkář se chystá na jih Osmero tras ale rozhodně ještě neznamená konec jeho práce. „V budoucnu bych rád přidal trasy až k Mikulovu,“ plánuje. Na stránkách www.handicaptour.cz, které zřídil s přáteli, najdou zájemci také formulář, kam mohou popsat svoje zkušenosti s cestami a potenciálními trasami v České republice i v Evropě.

Vyrovnat se s vlastním tělesným handicapem, který je následkem úrazu, pomohla Radimu Liškovi zřejmě jeho pevná vůle vytrénovaná sportem. „V srpnu 2004 jsem se účastnil poloprofesionálního cyklistického závodu, když v Sivicích na trasu pustili auto. Já jel z kopce kolem padesáti kilometrů v hodině, auto o něco rychleji. Čelní střet jsem přežil hlavně díky helmě, přestože jsem ji měl pak vraženou do hlavy jako meloun,“ popisuje. S trochou nadsázky lze přitom říci, že i tak měl aspoň trochu štěstí. „Kdyby páteř byla poraněná o obratel dál, už bych hýbal jen hlavou,“ říká.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás