Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Studentům se nelíbí tlak na očkování, škole poslal předžalobní výzvu. Vadí vkládání do systému

Kampus Masarykovy univerzity foto: Masarykova univerzita

Skupina studentů z Masarykovy univerzity v Brně poslala škole předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na očkování proti covidu-19 a vyžadování pravidelných testů od těch, kteří očkování nepodstoupili. Rektor Martin Bareš reagoval, že škola neukládá povinnost očkování a zaručuje rovné zacházení všem studentům a zaměstnancům.
  18:00

Pětici studentů se nelíbí ani povinnost vkládat informace o očkování, prodělané nemoci nebo testu do informačního systému, kde údaje uvidí vyučující. Splnění povinnosti je podmínkou účasti na prezenční výuce. O předžalobní výzvě informovala advokátka Zuzana Candigliota.

Na rektora Martina Bareše a své děkany se prostřednictvím výzvy obrátili studenti lékařské, filozofické a pedagogické fakulty. Postup univerzity a fakult považují za zjevně protiprávní.

„Očkování proti onemocnění covid-19 je dobrovolné a jakýkoliv nátlak na jeho podstoupení je v rozporu s právem na svobodný a informovaný souhlas, s právem na zachování lidské důstojnosti, s právem na nedotknutelnost osoby a také s právem na svobodu myšlení a svědomí,“ stojí ve výzvě, která zmiňuje také „diskriminaci a segregaci“ neočkovaných.

„Masarykova univerzita má zdraví svých studentů a zaměstnanců na prvním místě a dlouhodobě dělá vše pro to, aby ho ochránila. Současně ale neukládá povinnost očkování a zaručuje rovné zacházení všem studentům a zaměstnancům, tedy i těm, kteří se rozhodnou vakcinaci nepodstoupit,“ reagoval rektor Martin Bareš.

Dodal, že všechna preventivní opatření přijatá na úrovni univerzity i jejích fakult jsou také průběžně konzultována s právními experty tak, aby nezasahovala do práv nebo oprávněných zájmů studentů nebo zaměstnanců.

Prostřednictvím předžalobní výzvy studenti žádají, aby vedení univerzity do tří dnů od doručení zrušilo zvýhodňování očkovaných studentů. Škola má také vysvětlit, na jakém právním podkladu vyžaduje od studentů informace o očkování. 

„V případě, že protiprávní stav nebude odstraněn, bude podána žaloba k soudu s návrhem na vydání předběžného opatření a také podněty k příslušným kontrolním státním orgánům,“ uzavírají autoři výzvy.

Vedení Masarykovy univerzity se dlouhodobě vyslovuje pro očkování, které považuje prakticky za jedinou cestu z pandemických omezení. Očkování je dostupné pro studenty přímo v prostorách univerzity.

„Naši studenti jsou očkováni, protože přichází mimo jiné do styku s nemocnými pacienty při vzdělávacích aktivitách. Z tohoto pohledu doporučujeme na lékařské fakultě očkování,“ uvedl tento týden děkan fakulty Martin Repko.

Rektor Bareš připomněl, že v průběhu řešení událostí spojených s koronavirovou epidemií přijala univerzita celou řadu promyšlených preventivních opatření s cílem minimalizovat riziko nákazy a současně zajistit studentům právo na vzdělávání. 

„Studentům, kteří mají strach z očkování nebo testování, nabízí univerzita odbornou pomoc. Výuka na Masarykově univerzitě probíhá díky pochopení a vzájemnému respektu, i přes kritickou epidemickou situaci v ČR, stále prezenčním způsobem,“ dodal rektor.

Provoz univerzity se řídí takzvaným semaforem. Nyní je na žlutém, tedy druhém nejvyšším stupni. Přednášky s účastí nad 150 lidí se konají distančně či hybridně. Děkani rozhodují o povinnosti studentů prokazovat se pro účast na prezenční výuce očkováním, prodělanou nemocí nebo testem. Pro studenty, kteří podmínky nesplní, je nutné zajistit distanční přístup ke vzdělání.

V ČR se od července mohou očkovat děti od věku 12 let: 

20. června 2021

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat