130 let

Očkovat proti tuberkulóze? Rozhodnout musí rodiče

Česko

PRAHA Nechte své děti očkovat proti tuberkulóze dobrovolně, vyzývají někteří plicní lékaři rodiče malých dětí. Dětští lékaři to ale rodičům důrazně nedoporučují. Kvůli hrozícím komplikacím.

Od začátku listopadu je totiž povinné očkování novorozenců, které mělo hodně rizik, zrušené. Každý si tak má udělat názor na očkování proti tuberkulóze sám.

„Vydáním vyhlášky vznikl značný zmatek mezi rodiči a nezvládáme již telefonické dotazy,“ tvrdí primářka Pavla Nykodýmová z odborné společnosti plicních lékařů. Ta dlouhodobě bojuje za to, aby se u nás proti tuberkulóze očkovalo, i když je její výskyt minimální.

Až bude lepší vakcína Očkování bylo do konce října povinné v prvních týdnech života dítěte. Po očkování se přitom vyskytovaly vážné komplikace i úmrtí dětí s poruchou imunity. Některé problémy nehrozí, když se dítě očkuje až po půl roce života.

Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové ovšem není očkování proti tuberkulóze vhodné u většiny dětí ani později. „Za současné situace to nemá smysl,“ uvádí Cabrnochová. Důvody? Tuberkulóza se u nás vyskytuje velmi málo, vakcína nemá vysokou účinnost a ze všech očkování malých dětí přináší nejvíce komplikací. Mezi časté patří hnisání mízních uzlin, objevují se ale i vážnější potíže. „Doufáme, že se podaří vyvinout lepší vakcínu,“ říká předseda České pediatrické společnosti Jan Janda. Také podle něj rozhodně není očkování dětí mimo rizikové skupiny vhodné.

Rizikové děti jsou ty, kde byla tuberkulóza v rodině nebo u kterých někdo z blízkých pobýval v zemi s vysokým výskytem nemoci. Očkovat se mají podle vyhlášky co nejdříve.

Podle Nykodýmové je problematický navržený postup, kdy se o rizicích rozhoduje podle dotazníku vyplněného rodiči. „Tuberkulóza se nejčastěji vyskytuje v sociálně nepřizpůsobivých rodinách, u nichž se nedá předpokládat spolehlivost při vyplňování dotazníku,“ namítá.

***

KALENDÁŘ VAKCÍN

* Podle aktuální vyhlášky čeká malé děti jako první očkování hexavakcínou. Ta obsahuje látky proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, virové žloutence typu B a hemofilovým nákazám typu B.

První dávka se podává od 9. týdne věku dítěte. Druhá a třetí dávka následují vždy po měsíci. Čtvrtá dávka se dává půl roku po třetí.

* Po 15. měsíci věku dítěte se očkuje kombinovanou vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Druhá dávka se dává kolem třetích narozenin dítěte.

* V pěti letech následuje přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Další přeočkování jsou v 10 a 12 letech.

Autor: