Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odchází justiční šéfdiplomat. Mezi členy vlády a Pavlem Zemanem nepanovaly ideální vztahy

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Už jen to, že o rozhodnutí Pavla Zemana rezignovat z postu nejvyššího státního zástupce informoval veřejnost vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), potvrdilo, že mezi členy vlády a šéfžalobcem nepanovaly ideální vztahy.

Rozhodnutí Pavla Zemana odejít z klíčového postu pro pozorovatele české justice nebylo překvapením. V zákulisí se o tom spekulovalo měsíce. Jeho pozice se stávala čím dál složitější. Sporů s exekutivou totiž přibývalo.

Právě na základě rozhodnutí nejvyššího státního zástupce policie předloni obnovila stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Tu přitom předseda vlády dlouhodobě označuje za vykonstruovanou.

Otevřený spor se šéfžalobcem vedla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). V květnu uvedla, že Zeman zřejmě bude muset skončit kvůli kárné žalobě, kterou na něj hodlá podat. „Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ řekla tehdy Právu.

Šéf žalobců Pavel Zeman oznámil svou rezignaci.
Šéf žalobců Pavel Zeman oznámil svou rezignaci.

Podle důvěryhodného zdroje Lidovek si ale Zeman vysnil, že z funkce odejde ve chvíli, kdy bude na vrcholu, a „středem“. Nikoli vynuceně a s možnou pachutí skandálu. Jenže konfliktů s politiky přibývalo. Objevilo se i podezření, že se nejvyšší žalobce angažoval ve sporu svého známého, čímž se ocitl ve střetu zájmů. Už na počátku měsíce byl prý Zeman rozhodnutý funkci složit. Do toho ale vstoupila vrbětická kauza spojená s vyhošťováním ruských diplomatů, která jeho plány zbrzdila. Na záměru odejít ale nic nezměnila.

„Kárného řízení se Zeman nebál. Těžce ale snáší dehonestaci. Nebyl to nikdy typ do boje, ale spíš diplomat. Rozhodl se odejít nyní,“ řekl pro Lidovky.cz člověk z justice.

V nestabilní situaci

I tak ale přichází Zemanův odchod ve velmi složitou dobu, kdy bude pomalu vrcholit bitva před sněmovními volbami.

„Pavel Zeman strávil ve funkci nejvyššího státního zástupce nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné,“ reagoval včera na oznámení Jan Lata, prezident Unie státních zástupců.

Obavy z dalšího směřování soustavy státního zastupitelství panují především proto, že se objevily spekulace o dosazení politických nominantů do funkce Zemanova nástupce. To ale včera ministryně spravedlnosti Benešová, na jejíž návrh jmenuje nového šéfa žalobců vláda, odmítla. Nejčastěji se v souvislosti s postem skloňuje jméno Zemanova náměstka Igora Stříže. Těší se respektu zevnitř justice i od ministryně Benešové.

„Stříž by byla ještě dobrá volba. Je zevnitř,“ řekl pro Lidovky.cz vysoce postavený zdroj z justice. Ministryně včera nechtěla o konkrétních jménech mluvit.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek ale kabinet zrazoval od toho, aby vybral nového nejvyššího státního zástupce před volbami. „Vyzývám ministryni spravedlnosti, aby jmenování nástupce nechala nové vládě po volbách,“ napsal Michálek na Twitter. Obdobně hovořil i šéf sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Slova chvály

K odchodu šéfa žalobců, kteří jsou považovaní za pány trestního řízení, se včera vyjádřili i představitelé nejvyšších soudních instancí.

Za předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského to shrnula jeho mluvčí. „Panu předsedovi je to líto, protože si práce Pavla Zemana ve funkci nejvyššího státního zástupce velmi vážil,“ řekla Miroslava Číhalíková Sedláčková.

„Po tu dobu, co vedl soustavu (státního zastupitelství), mohu jeho kroky hodnotit výhradně pozitivně,“ uvedl včera Petr Angyalossy, předseda Nejvyššího soudu.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!