5. listopadu 2018 14:16, aktualizováno  17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládu v Brně potvrdil oficiální podpis. Koaliční smlouvu nedojednali kmotři, říká Vaňková

Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD podepsali v Brně koaliční smlouvu, na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD podepsali v Brně koaliční smlouvu, na... | foto: ČTK

Brno Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v Brně podepsali koaliční smlouvu o spolupráci v brněnském zastupitelstvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou bude jednička ODS a advokátka Markéta Vaňková, která nahradí v čele radnice Petra Vokřála (ANO). Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici se SPD. Vaňková předpokládá, že ustavující zastupitelstvo bude 20. listopadu, svolat ho musí právě dosluhující primátor Vokřál.

Budoucí primátorka Brna Vaňková z ODS uvedla, že koalici mezi ODS, KDU-ČSL, Piráty a ČSSD vyjednali vyjednavači, nikoli kmotři ani zákulisní hráči. 

V jedenáctičlenné radě bude mít ODS čtyři zástupce. Kromě Vaňkové bude náměstkem Robert Kerndl, radními pak David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat oblast investic, dopravy, sociálních služeb, marketingu a cestovního ruchu. Uvolněnou, tedy placenou zastupitelkou pro cestovní ruch bude Kristýna Švarcová (ODS). Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Tři místa v radě bude mít KDU-ČSL. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, jako radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

V radě budou také tři Piráti. Náměstkem se stane předseda brněnské organizace strany Tomáš Koláčný, doplnit by ho měli Markéta Gregorová a Róbert Čuma. Gregorová ale zváží, zda se funkce radní nevzdá. Jako jedna z mála Pirátů byla proti koaliční smlouvě. Uvedla, že rozhodnutí oznámí tento týden. Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD nahradí dosavadní vedení složené z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. Žít Brno, SZ a TOP 09 už se do zastupitelstva nedostaly. Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které však skončí v opozici. ANO se přitom po volbách domluvilo na koalici s ODS, se kterou mělo většinu v zastupitelstvu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Přestože zástupci stran oznámili tuto koalici vedenou ANO na tiskové konferenci, další den nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž vítězné ANO vyšachovali.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. V zastupitelstvu je 55 lidí.

Primátoři i v dalších městech

Nové primátory mají od pondělí i další česká města - Přerov, Opava, Děčín a Karviná. Primátorem Přerova se stal lídr vítězného hnutí ANO Petr Měřínský, kterého na ustavujícím zasedání zvolili 18 z 35 hlasů zdejší zastupitelé. Měřínský ve funkci přerovského primátora vystřídal čtyřiasedmdesátiletého Vladimíra Puchalského ze Společně pro Přerov, který již nekandidoval. Koalici v Přerově po říjnových volbách vytvořilo ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. V zastupitelstvu má koalice těsnou většinu 18 hlasů.

Primátorem Opavy je nově Tomáš Navrátil z ANO. To sestavilo koalici s KDU-ČSL, Stranou zelených, Piráty & Opavany a Občany městských částí Opavy. Navrátil střídá dosavadního primátora Radima Křupalu z ČSSD. V čele radnice Navrátil stanul, přestože kandidátku ANO vedl do voleb Igor Hendrych. Už během kampaně ale ANO tvrdilo, že kandidátem na primátora bude právě Navrátil.

Primátorem Děčína byl v pondělí na ustavujícím zastupitelstvu zvolen Jaroslav Hrouda z ANO. Vítězné hnutí komunálních voleb uzavřelo koalici s hnutím Náš Děčín a s ČSSD. V zastupitelstvu o 27 členech má koalice těsnou většinu 14 hlasů.

Primátorem Karviné se stal Jan Wolf z ČSSD, která ve městě vyhrála říjnové komunální volby. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva pro něj hlasovalo 32 zastupitelů, zastupitelstvo má 41 členů. Město v následujícím volebním období povede koalice ČSSD, hnutí ANO a komunistů, která bude mít převahu 33 hlasů.

ČTK