Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS je slabá, ČSSD rozpolcená, Zemanovi se musí postavit TOP 09, vybízí Schwarzenberg

Česko

  11:16
PRAHA - Pád bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jeho stranu natolik oslabil, že nyní nepředstavuje hybnou sílu české politiky. V poselství, které bylo zveřejněno na stranickém webu TOP 09, to uvádí její předseda a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice. foto: ČTK

Na členech a příznivcích TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí proto podle něj je, aby bránili republiku před tím, aby byl systém parlamentní demokracie "v tichosti vyhlodán" a fakticky proměněn v prezidentský systém.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda TOP 09 v dokumentu zdůrazňuje známý postoj své strany ke způsobu, jakým po demisi Nečasovy vlády prezident Miloš Zeman bez dohody se Sněmovnou prosadil vznik vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

Ten nyní začíná se stranami jednat o možném vyslovení důvěry. Bývalá koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ale tvrdí, že stále disponuje parlamentní většinou, která by umožnila vznik kabinetu v čele s nynější šéfkou sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS).

Rozdělená ČSSD

"Politický vývoj v České republice je v poslední době pozoruhodný," uvádí v textu Schwarzenberg. Připomíná, že největší česká strana, kterou je ČSSD, je rozdělena mezi příznivce předsedy Bohuslava Sobotky a statutárního místopředsedy Michala Haška. "Má tudíž veliké potíže zaujmout jasné a jednotné stanovisko k postupu prezidenta republiky," míní předseda TOP 09.

U občanských demokratů zase Schwarzenberg připomněl, že tato "kdysi velká strana" má nyní podle průzkumů okolo osmi procent voličských preferencí.

"Padla tudíž odpovědnost na nás. Úkol, před který je postavena jak strana TOP 09, tak s ní spojení Starostové a nezávislí, je jedinečný," míní Schwarzenberg. Pro stranu a její příznivce není možné vyhnout se odpovědnosti bránit platný ústavní pořádek před jeho změnou v prezidentský systém, napsal.

"Zažili jsme v dostatečné míře ve dvacátém století, kam vede cesta pouhého dbání písmen ústavy, nikoli jejího ducha a ústavních zvyklostí, kterými teprve ústava žije," uvedl předseda TOP 09. Republika podle něj na rozdíl od monarchie, kde stát zosobňuje panovník, žije ze svých ústavních institucí. "Tudíž jejich znevážení a zpochybnění je přímé ohrožení státu," napsal Schwarzenberg spolustraníkům.

Boj o zachování parlamentní demokracie podle něj bude těžký, je prý ale potřeba v něm obstát. "Spoléhám na vás a vy se můžete spolehnout na mě, že neuhneme," uzavřel předseda TOP 09.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!