130 let

Odysseus se vrátil 16. dubna

Česko

Zmínky o astronomických jevech umožnily Homérův příběh přesně datovat

WASHINGTON Ačkoli se odborníci dodnes nedokážou shodnout na tom, jestli je Homérova slavná Odysseia skutečným záznamem historických událostí, přišli nyní vědci s velmi přesným výpočtem let, kdy se podle nich epický příběh odehrál. Podle Homérových zmínek o astronomických úkazech, jako jsou poloha Slunce či hvězd, určili, že Odysseus se po letech putování vrátil na domovskou Ithaku 16. dubna roku 1178 před naším letopočtem. Píše o tom americký odborný časopis Proceedings of the National Academy of Science.

Při neobvyklé a téměř detektivní práci, kdy hledali v Homérově eposu sebemenší zmínky o astronomických konstelacích, spojili síly Marcelo O. Magnasco z Rockefellerovy univerzity v New Yorku a Constantino Baikouzis z astronomické observatoře v argentinském La Plata. Díky jejich detailní analýze pak dokázali dospět ke konkrétnímu datu.

Podle dvojice vědců ale zůstává spor o to, zda je Odysseův příběh záznamem historických událostí, nebo fikcí, nevyřešen. Jisté je jen to, že Homér měl nadmíru dobré informace o tom, co se v konkrétním historickém čase odehrávalo na obloze. „Může to dokazovat jen to, že Homér měl ponětí o určitých astronomických jevech, které se odehrávaly dávno před jeho narozením,“ zdůraznil Magnasco.

V textu eposu odborníci konkrétně hledali například jakýkoli náznak popisu zatmění Slunce či Měsíce, která se dají přesně datovat. Dále si všímali zmínek o viditelnosti a postavení planet, hvězd a souhvězdí.

Magnasco s Baikouzisem připouštějí, že jejich výklad je založen na interpretaci a že se mohli i zmýlit. „Samozřejmě věříme, že je (náš výklad) dostatečně zdůvodněný, jinak bychom s něčím takovým nešli do tisku. Přesto ale uznáváme, že na obranu téhle interpretace je o něco méně munice, než na obranu jiných,“ shrnul své snažení lapidárně Magnasco.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás