Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vinu za chátrání Kyselky nesou úřady, míní kancelář ombudsmana

Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

KARLOVY VARY Úřady dostatečně nebojují za záchranu lázní Kyselka. Nevyužívají prostředky, které mají, a památkově chráněné objekty tak dále chátrají. Tak zní závěr kanceláře ombudsmana. Hlavní vinu podle ní nese Stavební úřad v Kyselce a Magistrát města Karlovy Vary.

"Úřady nevyužívají dostatečně zákonem stanovené nástroje a řadu let se pouze spoléhají na to, že vlastníci památkově chráněných budov naplní sliby a záměry, které správním orgánům předkládají. Fakticky žádné zásadní a efektivní práce a opatření, které by směřovaly ke skutečné záchraně památkově chráněných budov, dosud nebyly provedeny," popsala situaci zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která si přímo na místě prohlédla, v jakém stavu bývalé lázně jsou.

Kdo vlastní Kyselku?

Po roce 1989 přestal objekt fungovat jako lázně a o tři roky později byl Fondem národního majetku zprivatizován. Od té doby vystřídaly lázně Kyselka několik majitelů, v současné době patří větší část lázeňských budov firmě C. T. S. Duo, většinu pozemků a několik historických budov vlastní Karlovarské minerální vody.

Veřejný ochránce práv se podle ní zabývá situací v Kyselce už tři roky. A během té doby se stav lázní jen zhoršil. "Nebyly provedeny žádné nezbytné úpravy k ochraně budov, u některých došlo pouze k částečnému zabezpečení proti vniknutí osob, obvykle jen z přední strany. Objekty jsou zdevastované a dál chátrají," říká Seitlová.

Kontrola a pokuty

Střechy jsou podle ní v havarijním stavu, chybí střešní krytina, okapy k odvádění dešťové vody, v některých objektech jsou propadlé stropy. Některé budovy nemají zajištěny vstupní a okenní otvory, v důsledku trvalého zatékání je zdivo mokré. Vlastníci lázní přitom podle ní neprovádí žádné kroky, které by chátrání zastavily.

ČTĚTE VÍCE:

Do věci by se tak měly vložit příslušné úřady a použít všechny nástroje, které mají. Stavební úřad by měl provést novou kontrolu všech objektů a nařídit vlastníkům provést udržovací práce, případně další nezbytné opravy. A pokud vlastník neplní své povinnosti, měla by následovat pokuta.

Pokud ho ani tyto kroky nedonutí k činům, měly by úřady zvážit možnost, že samy provedou nezbytné zabezpečení památek. Vynaložené náklady by pak měly po vlastníkovi důsledně vymáhat.

V současnosti jsou podle zástupkyně ombudsmana projednávány některé projekty na opravu a záchranu vybraných objektů jako Mattoniho vila nebo dům Stallburg. Jedná se ale jen o záměry, který vlastník ani nemusí realizovat.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...