Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opata: Armáda bude do budoucna muset využívat umělou inteligenci, člověk nemůže vyhodnocovat všechny vjemy, tvrdí

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata vystoupil 13.června 2019 v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata vystoupil 13.června 2019 v... | foto: ČTK

Praha  Česká armáda se podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty do budoucna neobejde bez umělé inteligence na bázi neuronových sítí. Vojákům pomůže v boji, při analýzách či vyhodnocování. Podle Opaty již není v lidských možnostech vyhodnocovat všechny potřebné informace a vjemy. Řekl to na čtvrtečním Žofínském fóru, které bylo věnováno modernizaci armády.

Opata označil za důležitý projekt výstavby velitelství kybernetických a informačních operací. Poznamenal, že kybernetický prostor a operace se prolínají všemi doménami od moře až po vesmír. „Začínáme jako vojáci čím dál tím více zjišťovat, že potřebujeme nástroje, potřebujeme schopnosti, které jsou v tomto prostoru schopny nás posílit. Říkáme tomu, že hledáme nového kámoše,“ řekl Opata. Novým „kámošem“, partnerem a spolupracovníkem podle něj bude umělá inteligence na bázi neuronových sítí. Využití pro ni v armádě vidí v široké oblasti od vedení bojové činnosti až po analýzy a vyhodnocování. „Dneska se dostáváme v informačním a technologickém prostředí do takové situace, že v doméně kybernetických a informačních operací už není v lidských možnostech všechny informace, všechny vjemy dávat dohromady, analyzovat a vyhodnocovat,“ dodal Opata.

V projevu na Žofínském fóru Opata také řekl, že zásadní pro armádu je stabilita zdrojů, díky níž budou moct vojáci plánovat. Věnoval se i náboru. Poznamenal, že armáda si je vědoma demografického vývoje, který bude mít časem negativní dopad i na přijímání nových vojáků. Nábor se proto podle něj musí přesunout více na sociální sítě, do on-line systému. „Musíme být aktivní v internetovém prostoru,“ řekl.

Za obrovský krok vpřed Opata označil uzavření desítek rámcových dohod v oblasti takzvaných projektů rychlého dopadu týkajících se výstroje a výzbroje vojáků. „Budou jednak stabilizovat armádu v horizontu pěti až sedmi let z hlediska dodávek. Zároveň stabilizují i dodavatelské prostředí, kdy ti dodavatelé mají představu o tom, jak dlouho s nimi budeme spolupracovat,“ řekl generál.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na fóru zopakoval, že ještě v letních měsících bude podepsána smlouva na dodávku osmi mobilních radiolokátorů MADR z Izraele za asi 3,5 miliardy Kč. Smlouva je podle něj těsně před uzavřením. Řekl, že k podpisu je připravena také smlouva na pořízení 62 obrněných vozidel Titus za asi 6,7 miliardy korun. Na podzim chce mít ministr jasno ohledně dodavatele pásových bojových vozidel pěchoty asi za 50 miliard korun, smlouva na ně by podle něj mohla být podepsána do konce roku.

Deník Právo ve středu uvedl, že armáda chce urychlit nákup nových terénních osobních vozů. Až 1200 automobilů za 1,6 miliardy korun chtěl původně úřad nakoupit až v roce 2023, nyní ale ministerstvo zakázku zařadilo již na letošní rok. Nová vozidla by měla nahradit stroje UAZ 469, které byly vyrobeny ještě v dobách Sovětského svatu. Životnost končí i strojům Land Rover Defender. Opata k zakázce řekl, že původní časový plán byl přehodnocen poté, co byl rozpočet armády posílen. Označil za nemorální, že vojáci v 21. století jezdí ve vozidlech, která jsou starší, než je on sám.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!