19. ledna 2017 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vypálit celou Romeu,’ hrozil muž na Facebooku. O trestný čin nešlo, říká policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Organizace Romea podala na konci loňského roku trestní oznámení kvůli tomu, že jí prostřednictvím její facebookové stránky jeden z uživatelů vyhrožoval násilím. „Vypálit celou Romeu,“ napsal v době, kdy se po odvysílání Slavíků zvedla vlna odporu vůči zpěvákovi Radku Bangovi, též známém jako Gipsy.cz. Pražská policie však věc odložila s tím, že nešlo o trestný čin.

„Vypálit celou Romeu“. Tato tři slova v komentáři pod článkem na facebookové stránce Romey o vlně nenávisti namířené proti zpěvákovi Radku Bangovi přiměly organizaci podat trestní oznámení.

Podle policie však výhrůžka o vypálení redakce nesplňuje podstatu trestného činu. Věc tedy odložila. „Provedeným šetřením nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin a odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení podle § 158 odst. 3 trestního řádu,“ cituje na svém webu Romea policejní vyjádření.

Redakci serveru Romea.cz, který informuje o událostech často spojených s romskou menšinou, dále zajímalo, na základě čeho policie došla k takovému závěru. Od policejního mluvčího Tomáše Hulana pak dostali zástupci organizace následující odpověď: „S ohledem na skutečnost, že stran tohoto rozhodnutí policejního orgánu má oznamovatel ještě stále právo požádat příslušné státní zastupitelství o přezkoumání postupu policejního orgánu, nelze v tuto chvíli komentovat konkrétnosti tohoto rozhodnutí“.

Ředitele organizace Zdeňka Ryšavého takové vyjádření poněkud zaskočilo. „Přístup policie k vážné výhrůžce násilím vůči zaměstnancům organizace Romea mě velmi překvapil. V souvislosti s rychlostí, jakou byli odsouzeni Romové, kteří podobně vyhrožovali v žatecké kauze, se nemohu ubránit pocitu, že policie nepřistupuje ke všem případům stejně a je zde používán dvojí metr,“ uvedl pro server Romea.cz šéf organizace.

„Představa, že je podle policie v pořádku vyhrožovat někomu vypálením, je velmi znepokojující. V běžném pracovním provozu se na to snažíme nemyslet, ale není to samozřejmě příjemný pocit,“ cituje pak dále Romea jednoho ze svých zaměstnanců. Jméno však neuvádí.

Kauza v souvislosti se Slavíky vypukla den po vyhlašování hudebních cen, na nichž kapela Ortel i její zpěvák shodně skončili na druhém místě. Banga Ortela při jeho vyhlašování vypískal, pak se jako jeden z hrstky dalších zvedl a se svou manželkou opustil sál. Druhý den svou reakci rozvedl na profilu na sociální síti Facebook. Podle něj Ortel propaguje nacismus, přičemž není možné takovou skutečnost tolerovat nebo ji dokonce podporovat.

V reakci na jeho vyjádření se však pod jeho statusem na sociální síti začaly objevovat urážky, nadávky a výhrůžky. Lidé napsali přes sedm tisíc komentářů, podstatná z nich byla útočná. Policie se následně nenávistnými výroky, které se sešly na facebookovém profilu zpěváka kapely Gipsy.cz Radka Bangy, začala zabývat, jak před nedávnem informoval server Lidovky.cz. Odpůrci zpěváka romského původu se tím totiž mohli dopustit několika trestných činů.

skŠárka Kabátová
  • 7Diskuse