130 let

Ostrava získá svou pyramidu

Česko

Znečištěný vzduch ve městě využijí v Ostravě k unikátní akci podporující kandidaturu města na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Pomocí světla v něm nad městem vykreslí Cheopsovu pyramidu v měřítku 1:1.

OSTRAVA Nad centrem Ostravy dnes zazáří Cheopsova pyramida. Tým architektů pomocí světelných paprsků představí městu, jak je vlastně monument veliký v porovnání s jejich domovem - a současně tak podpoří vrcholící rozhodování o tom, které město získá titul Evropské hlavní město kultury roku 2015. Ostrava je ve finále společně s Plzní.

Mohutný jehlan bude mít rohy na Kuřím rynku, u Všeobecné zdravotní pojišťovny, v blízkosti tržnice u Černé louky a u restaurace McDonald’s. Tam tvůrci vytvoří symbolická nároží pyramidy z drátěných krychlí o hraně jeden metr vystavěných do třímetrové výšky tak, aby připomněly bloky, ze kterých je Cheopsova pyramida postavena. Strana základny jehlanu měří 230 metrů, plocha stavby tak odpovídá přibližně dvaceti fotbalovým hřištím.

Právě ze základů by měly po jeden měsíc vždy od 21 do 24 hodin zářit mohutné reflektory tak, aby se jejich světlo protnulo ve výšce 147 metrů nad zemí. Jestli se jim však podaří paprsek jasně utnout, to prý tvůrci nevědí.

Architekt David Kotek, který s kolegy z Projektstudia stál u zrodu pyramidy, říká, že tak lidé budou moci porovnat architektonická měřítka. Vrchol pyramidy bude například výrazně výš než ostravská radniční věž. „Jako architekta mne trápí všeobecně zjednodušený pohled na architekturu líbí-nelíbí. A tak jsem se rozhodl, že lidem zkusím ukázat základní principy tvorby. Jedním z nich je měřítko a proporce,“ uvedl Kotek s tím, že pyramida je pro něj archetyp. „Něco, co každý zná, ale neví, jak je velká, protože stojí na poušti a nemáte si ji s čím porovnat,“ dodal.

Tvůrci přiznávají, že by jim mělo pomoci ostravské znečištěné ovzduší - čím více v něm bude částeček, tím bude světlo jasnější, bude se odrážet a pyramida bude vidět lépe. „Pokud ale budeme mít ovzduší čisté, pyramida vidět nebude,“ upozornil Kotek. „Tím, že se bude svítit celý měsíc, předpokládám, že kombinace různých vlivů vytvoří podmínky, aby pyramida mohla být vidět i z Lysé hory. Projekt má i svá tajemství,“ podotkl.

Ostravu světelná pyramida opustí 25. září. Pak by měla postupně putovat i do dalších měst, například Prahy, Wroclawi (která kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2016) či Brna. V Ostravě bude mít stálou připomínku: v místech nároží jehlanu se v dlažbě objeví mosazné plakety umožňující trvale porovnávat velikost základny jediné pyramidy se strukturou centra Ostravy.

***

EVROPSKÝ SOUBOJ MEZI OSTRAVOU A PLZNÍ VRCHOLÍ

* Titul Evropské hlavní město kultury dostávají dvě až tři evropská města ročně. Společně s Ostravou nebo Plzní titul v roce 2015 ponese město Mons v Belgii.

* Mezi dvěma tuzemskými finalisty (Hradec Králové vypadl v prvním kole) rozhoduje komise, v níž mají nadpoloviční většinu zástupci jmenovaní evropskými institucemi. O vítězi by mělo být rozhodnuto do 8. září. Těsně předtím předseda komise Robert Scott, který řídil kandidaturu Liverpoolu, hodlá Ostravu a Plzeň navštívit.

* Každý z třinácti porotců, kteří o udělení titulu mají rozhodnout, dostal jako podklad na sedm set stránek o celkové hmotnosti 2,5 kilogramu - a navíc data na flash disku. A to jen za Ostravu, přihláška Plzně má 250 stran a DVD.

* Projekt navázal na akci z let 1985 až 1999 Evropské město kultury.

Pravidla stanovují, který rok kandidují které státy. Letos titul drží Essen (Německo), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko).

* Získání statusu si žádá investice do kultury, ale města dostávají evropské dotace. V ČR titul držela jen Praha (2002). Brněnští radní se o titul pro rok 2015 ucházet odmítli.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: