130 let

OTÁZKA DNE

Česko

Eurostat před několika dny zveřejnil výsledky řeckého hospodaření. Bylo zjištěno, že řecký rozpočtový deficit je 15,4 procenta HDP, ač se Řecko zavázalo k snížení deficitu na 8,1 procenta.

„Jaké dopady podle vás bude mít neschopnost Řecka plnit podmínky, které mu určily MMF a EU?“

Dan Šťastný

proděkan VŠE

Nejspíš dojde k povolení podmínek a žádné sankce za nesplnění asi nebudou. Vzhledem k tomu, co se v Řecku děje, se nejspíš vše odpustí s tím, že je Řecko politicky nestabilní. Krize se tím prohloubí, důsledky se pouze posunou dále. A pokud to takto dopadne, půjde o neschopnost představitelů EU ukázat politickou odpovědnost, protože každý cítí, že za pět let půjde do důchodu a hodí to na své následníky.

Pavel Sobíšek

hlavní ekonom UniCredit Bank

Z řecké účetní skříně vypadli další a doufejme už poslední kostlivci. Právě kvůli nim, nikoliv kvůli nedostatečnému úsilí současné vlády dát věci do pořádku, nesplní Řecko podmínky pro čerpání pomoci určené MMF a EU. Myslím, že není jiné cesty, než Řecku prostředky na pomoc uvolnit s tím, že změkčení absolutního kritéria pro rok 2010 bude kompenzováno větším rozsahem snížení proti skutečnému schodku 2009. Ačkoliv vidím řešení celkem jednoznačně, nechci říct, že o nic nejde. Změna na jednu stranu oslabí důvěru finančních trhů, na druhou stranu způsobí další fiskální restrikce, a tím strádání obyvatelstva.

Petr Bartoň

Národohospodářská fakulta VŠE

Nižší daně v Irsku. Proč? Řecko již efektivně zbankrotovalo, nucenými půjčkami se problém jen odsunul do budoucna, ale nevyřešil. Až bude zase Řecko na mizině, EU opět půjčí, protože v euru už je nainvestováno příliš politického kapitálu. EU nemusí ani zvyšovat daně na pokrytí těchto půjček, ECB ukazuje, že dokáže peníze inflačně tisknout z ničeho. Irsko, na rozdíl od Řecka, by dnes mohlo vyřešit svůj problém zvýšením daní, ale proč by to dělalo, když se již zavedly takové fondy? Stačí naznačit, že mají problém...