Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otázky a odpovědi: Příliš mnoho záhad kolem auditu EK o Agrofertu. Co z něj však plyne pro Česko?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA  O auditu možného střetu zájmů českého premiéra je přehršel zpráv, ale ta klíčová chybí: co vlastně Evropská komise říká a co z toho plyne pro Česko.

Ve vleklém příběhu na sebe narážejí poloinformace, unijní a české regule. LN proto sestavily sumář základních otázek a dostupných informací.

1. Jaký je závěr auditu?

Nikdo to zatím neodtajnil. Nicméně v létě uniklý návrh zprávy o auditu konstatoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů je: sice dal firmy do svěřenských fondů, ale zakládací listiny nechal sepsat tak, že jeho vliv trvá. Je to třeba on a jedině on, kdo může vyměnit správce fondu, bez něj a ve prospěch nikoho jiného nejde navýšit základní jmění a jedině jemu se firma v plném rozsahu vrátí, až jeho politické angažmá pomine.

Je takřka vyloučené, aby závěrečné resumé změnilo tento základní postulát. Některé námitky Česka Brusel uznal, to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sdělilo – neví se ale které, kolik a zda to mělo dopad na výši sankce. Neví se ani, jaké nápravné kroky Evropská komise doporučuje. Brusel zkoumal střet zájmů nejen vůči unijním regulím, ale i českým.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?