17. ledna 2012 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otec bude u porodu zadarmo, už v dubnu

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Stovky korun za to, že partner může držet ženu při porodu za ruku. To je běžná praxe v českých porodnicích, kterou podle aktivistů změní nový zákon.

V některých porodnicích pustí za tisíc korun manžela k rodičce až v té fázi porodu, kdy se dítě blíží na svět. Tedy ve chvíli, kdy má žena za sebou několik náročných hodin. V dubnu začne platit nový zákon o zdravotních službách, který je v mnoha ohledech jasnější než dosavadní zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966.

Pacienti proti byznysu nemocnic

  • Na neopodstatněné vybírání poplatku za přítomnost otce u porodu upozornila již loni na podzim internetová petice pod názvem Byznys na porodech.
  • Autorka Petra Langová v ní žádala, aby se „nesmyslně vysoké poplatky za pobyt otce u porodu adekvátně snížily, a to na výši nutných nákladů, které vznikají nemocnicím“.
  • Do včerejšího večera její aktivitu na internetových stránkách podpořilo 413 lidí.
  • Kvůli vybírání poplatků zamýšlela Langová dokonce podat hromadnou žalobu na Krajskou zdravotní, v jejíž ústecké porodnici loni rodila.
  • Právníci dosud lidem radili, aby poplatek zaplatili, následně však podali žalobu na porodnici pro bezdůvodné obohacení nebo pro porušování lidských práv. Od dubna bude výklad práva ještě zřetelnější.

Rodička má na kontakt s blízkými u porodu právo

Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty to platí i v případě práva rodičky a dítěte na kontakt s blízkými osobami. „Porodnice za to neměly vybírat ani teď. Vyplývalo to z mezinárodní úmluvy. V novém zákoně se to ale zcela objasňuje, nemůže to nikdo zpochybňovat. Pokud od toho nemocnice neustoupí, soudy budou rozhodovat ve prospěch rodičů,“ myslí si Candigliota.

Nemocnice se na zákon teprve připravují. „Nejpozději v březnu přijme vedení rozhodnutí v souladu se zákonem,“ potvrdil mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek. To, že by se od prvního dubna neplatilo nikde, se ovšem očekávat nedá.

Ani ministerstvo zdravotnictví, které zákon připravovalo, svým podřízeným fakultním nemocnicím zatím platby za otce u porodu nezakazuje. „Žádný takový pokyn od nás fakultní nemocnice nedostaly,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí úřadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Přítomnost otce u porodu je nadstandard

Většina porodnic doposud vycházela z právního názoru, že za přítomnost otce u porodu vybírat peníze může. Už jen proto, že náklady spojené s pobytem otce nehradí zdravotní pojišťovna. A na co nepřispívají pojišťovny, za to mohou žádat peníze. „Jde o nadstandard, za který je třeba platit stejně tak jako třeba za samostatný pokoj a podobně,“ uvádí mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Pohled ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví se kloní k tomu, že i podle nového zákona o zdravotních službách budou moci porodnice účtovat za přítomnost otce u porodu náklady, které s tím mají.
"Podle zákona o zdravotních službách má pacient při poskytování zdravotních služeb právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb," píše ministerstvo. "Je tedy nutno brát ohled i na "jiné právní předpisy a vnitřní řád" daného zdravotnického zařízení. Proto je zřejmě vhodné brát v potaz například zvýšené náklady zdravotnického zařízení, které tento doprovod znamená a které zřejmě nejsou hrazeny z veřejného zrdavotního pojištění."

Velké téma o asistenci otců u porodů najdete v úterních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!