Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mapa porodnic: skoro polovině hrozí zánik

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Téměř polovině porodnic hrozí zánik. Ženy budou častěji rodit v sanitkách. Mnohé z nich navíc raději přivedou potomka na svět doma, než aby riskovaly neúměrně dlouhou cestu do nemocnice.

Mnozí lékaři tak začínají nahlas kritizovat plán ministerstva zdravotnictví na rušení nízkokapacitních porodnic v zemi.

Řidiči sanitek budou mít podle nich co dělat, aby se vešli do limitu 45 minut, během něhož musí rodičku dovézt na sál. Například ženám ze severočeského Šluknova hrozí, že pojedou do porodnice déle než hodinu, a to i při dobrém počasí. Nejbližšího porodníka totiž budou mít až v 75 kilometrů vzdáleném Ústí nad Labem.

Zatím se mohou během třinácti minut dopravit do nemocnice v Rumburku. Tamní porodnice má ale na kahánku, protože patří mezi zhruba čtyřicet zdravotnických zařízení s příliš malým počtem porodů.

INFORGRAFIKA:„Spíše než počtem porodů by se ministerstvo mělo zabývat dostupností péče,“ zlobí se Darek Šváb, ředitel ohrožené Lužické nemocnice v Rumburku. Domažlické nemocnici v Plzeňském kraji hrozí podobný osud a její ředitelka Alena Vyrutová rovnou varuje, že může vzrůst úmrtnost dětí a matek.

Ministerstvo zdravotnictví na to příliš neslyší. Podle svého mluvčího Vlastimila Sršně se sice ještě nerozhodlo, ale kloní se spíš k nejradikálnější variantě.

Chce zrušit ty porodnice, v nichž proběhne méně než 800 porodů ročně. Vychází z názoru předsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka, že právě limit 800 porodů je předpokladem k tomu, aby měli lékaři dostatek praktických zkušeností a dokázali vyřešit i komplikované případy.

Téměr polovině porodnic hrozí zánik.


Pokud se navrhovaná hranice uplatní bez výjimky, zůstala by například pro celý Plzeňský kraj pouze jediná porodnice, a to v západočeské metropoli. Ve středních Čechách by jich ze 13 zbylo šest a jihu Čech tři ze sedmi.

Redukce by pak vyvolala masový příliv rodiček do zbývajících porodnic. Třeba do Ústí nad Labem, kde v minulém roce rodilo téměř 1900 žen, by mohlo na porodní sály přijít navíc přes dva tisíce dalších těhotných.

Celý text vyšel v příloze Medicína & Věda Lidových novin 23. listopadu 2011.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.