Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovčáček selektuje informace, aby obhájil prezidenta, kritizují Hrad odborníci

Česko

  12:12aktualizováno  12:24
PRAHA - „Jiří Ovčáček vybral argumenty účelově, pominul ty, které nepodporují prezidentův postoj,“ kritizuje společnost EDUin prezidentova mluvčího, který hájil výrok Miloše Zemana o handicapovaných dětech.

Miloš Zeman, Hynek Kmoníček a Jiří Ovčáček. Druzí dva velmi často vysvětlují či doplňují Zemanovy výroky foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle společnosti EDUin, zabývající se problematikou vzdělávání, jsou výroky prezidenta skandální. „I pokud by veřejnost většinově souhlasila například s trestem smrti, byla by podpora takového názoru v evropském kontextu skandální. S výroky prezidenta o prospěšnosti segregace je to podobné,“ tvrdí Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin. Ten v roce 2013 dělal tiskového mluvčího kampaně Česko mluví o vzdělání, na kterou se Ovčáček nepřesně odkazuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle společnosti EDUin si prezidentův mluvčí vybírá argumenty účelově a upřednosňuje ty, které podporují výroky prezidenta. „Otázka, v níž se respondenti vyjadřovali k výroku ‚každému dítěti je nejlépe mezi svými’ nesměřovala k handicapovaným, ale k dětem s různou mírou talentu a zabývala se tedy spíše otázkou praktických škol, škol středního proudu a víceletých gymnázií,“ argumentuje Feřtek.

Ovčáček si navíc spletl i rok, kdy kampaň probíhala. „Mluvčí hovořil o loňské kampani Česko mluví o vzdělávání. Jde o omyl, kampaň proběhla na jaře 2013 a citované šetření společnosti Perfect Crowd je z července 2013,“ píše EDUin v podkladech, které má server Lidovky.cz k dispozici.

„Zároveň je třeba upozornit na fakt, že i ti odborníci, kteří jsou rezervovaní k možnostem integrace dětí s handicapem do běžných škol, obecně vyjadřují podporu inkluzi. Jen se domnívají, že by měl tento proces probíhat pomaleji,“ dodává Feřtek.

Podle společnosti navíc od devadesátých let probíhá individuální integrace dětí s handicapem relativně úspěšně. „Více než polovina dětí s handicapem chodí do běžných škol,“ píše EDUin.

Výroky z Hradu o handikepovaných dětech

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

„Pan prezident se vyjádřil obecně k tématu inkluze ve školství. Jde o zcela legitimní názor, který není ojedinělý. Například v loňském se o inkluzi vedla debata v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. V této debatě převážil názor, že každému dítěti je nejlépe ‚mezi svými’. Považuji proto za skandální přístup paní (Kláry) Laurenčíkové(předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání - pozn. red.), která diskusi a odlišné názory fundamentálně odmítla,“ napsal Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman 

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě,“ řekl Zeman na návštěvě ústavu v Brandýse nad Orlicí. Celý text najdete zde

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat