Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. ledna 2015 12:12, aktualizováno  12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček selektuje informace, aby obhájil prezidenta, kritizují Hrad odborníci

Miloš Zeman, Hynek Kmoníček a Jiří Ovčáček. Druzí dva velmi často vysvětlují či doplňují Zemanovy výroky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman, Hynek Kmoníček a Jiří Ovčáček. Druzí dva velmi často vysvětlují či doplňují Zemanovy výroky | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA „Jiří Ovčáček vybral argumenty účelově, pominul ty, které nepodporují prezidentův postoj,“ kritizuje společnost EDUin prezidentova mluvčího, který hájil výrok Miloše Zemana o handicapovaných dětech.

Podle společnosti EDUin, zabývající se problematikou vzdělávání, jsou výroky prezidenta skandální. „I pokud by veřejnost většinově souhlasila například s trestem smrti, byla by podpora takového názoru v evropském kontextu skandální. S výroky prezidenta o prospěšnosti segregace je to podobné,“ tvrdí Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin. Ten v roce 2013 dělal tiskového mluvčího kampaně Česko mluví o vzdělání, na kterou se Ovčáček nepřesně odkazuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle společnosti EDUin si prezidentův mluvčí vybírá argumenty účelově a upřednosňuje ty, které podporují výroky prezidenta. „Otázka, v níž se respondenti vyjadřovali k výroku ‚každému dítěti je nejlépe mezi svými’ nesměřovala k handicapovaným, ale k dětem s různou mírou talentu a zabývala se tedy spíše otázkou praktických škol, škol středního proudu a víceletých gymnázií,“ argumentuje Feřtek.

Ovčáček si navíc spletl i rok, kdy kampaň probíhala. „Mluvčí hovořil o loňské kampani Česko mluví o vzdělávání. Jde o omyl, kampaň proběhla na jaře 2013 a citované šetření společnosti Perfect Crowd je z července 2013,“ píše EDUin v podkladech, které má server Lidovky.cz k dispozici.

„Zároveň je třeba upozornit na fakt, že i ti odborníci, kteří jsou rezervovaní k možnostem integrace dětí s handicapem do běžných škol, obecně vyjadřují podporu inkluzi. Jen se domnívají, že by měl tento proces probíhat pomaleji,“ dodává Feřtek.

Podle společnosti navíc od devadesátých let probíhá individuální integrace dětí s handicapem relativně úspěšně. „Více než polovina dětí s handicapem chodí do běžných škol,“ píše EDUin.

Výroky z Hradu o handikepovaných dětech

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

„Pan prezident se vyjádřil obecně k tématu inkluze ve školství. Jde o zcela legitimní názor, který není ojedinělý. Například v loňském se o inkluzi vedla debata v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. V této debatě převážil názor, že každému dítěti je nejlépe ‚mezi svými’. Považuji proto za skandální přístup paní (Kláry) Laurenčíkové(předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání - pozn. red.), která diskusi a odlišné názory fundamentálně odmítla,“ napsal Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman 

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě,“ řekl Zeman na návštěvě ústavu v Brandýse nad Orlicí. Celý text najdete zde

jzlJakub Zelenka
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...