Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček kritizuje kritiky. Zveřejnil sérii ostrých tweetů na účet Svěráka, Najbrta i ČT

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. | foto: Martin Stolař, MAFRA

PRAHA Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na sociálních sítích v sobotu uveřejnil sérii tweetů mířených proti režisérovi Janu Svěrákovi a Markovi Najbrtovi. Reagoval tak na výzvy na obranu České televize, které zazněly na předávání cen Český lev. Prezidentův mluvčí zareagoval i na výrok režiséra Jana Svěráka, kdy jeho výrok „Ruce pryč od České televize“ připodobnil k severokorejské propagandě.

Režisér slova pronesl v sobotu při udělování Českých lvů. „Česká televize čelí v těchto dnech největšímu útoku na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. Nezávislá média jsou pilířem demokracie,“ řekl také v projevu Svěrák.

Během příprav na slavnostní předávání Českých lvů také mezi filmaři vznikla Výzva na podporu ČT. Tu podepsalo celkem 370 hostů slavnostního večera. Výzva je reakcí na čtvrteční inaugurační projev prezidenta, v němž zaútočil na veřejnoprávní televizi.

Svěrák také během svého projevu představil text s názvem Pět vět na obranu České televize. Ten vyzývá politiky a veřejně činné osobnosti, aby se postavili snahám likvidovat nezávislost nejsilnějšího veřejnoprávního média.

10.března 2018 v 21:46, příspěvek archivován: 11.března 2018 v 11:19

Ruce pryč od ČT! Ruce pryč od Koreje! https://t.co/9NwQC68uVx

Dalším cílem Ovčáčkova twitterového útoku se stal i režisér Marek Najbrt, jeden z tvůrců satirického seriálu Kancelář Blaník. Filmař totiž během své řeči při udělování Českých lvů poprosil diváky, aby nevolili Miloše Zemana. Podle Ovčáčka získal Najbrt Českého lva „za politickou uvědomělost a bdělost“ a za svůj výkřik „Nevolte Miloše Zemana“.

Prezidentský mluvčí na svém twitterovém účtu kritizuje i přímo Českou televizi. 

10.března 2018 v 21:22, příspěvek archivován: 11.března 2018 v 10:45

POZOR! Českého lva za politickou uvědomělost a bdělost nezískal Václav Neužil, ale Marek Najbrt za povolební výkřik “Nevolte Miloše Zemana”!

V jiném tweetu třeba ČT označil za ideovou a naznačil, že se obsahově vrátila zpět do socialistických časů, kdy bylo nyní veřejnoprávní médium řízeno státem a produkovalo ideovou propagandu. „Je zpět mezi námi,“ píše Ovčáček ve svém tweetu, ke kterému připojuje obrázek s logem Československé televize. Ušetřen nezůstal ani pořad Newsroom ČT24. Mluvčí o něm na twitteru řekl, že se jedná o „stoku, která lynčuje kohokoliv, kdo má odlišný názor“.

10.března 2018 v 23:03, příspěvek archivován: 11.března 2018 v 10:41

Pilíř naší skutečnosti. Ideová. Pokroková. Odhaluje renegáty. Tepe nešvary. ČST Praha. Je zpět mezi námi! https://t.co/VWfP3LedX4

Prezidentův mluvčí ve svém dalším tweetu televizi přirovnal k totalitní straně KSČ, když napsal, že demonstrovat za podporu České televize je stejné, jako v roce 1973 za KSČ. „ČT není žádný demokratický pilíř. ČT je opora deep state, který si tradiční strany budovaly od roku 2002. ČT chrání mocné těchto stran,“ uvádí v jiném příspěvku.

Mluvčí České televize Karolína Blinková po Zemanově čtvrtečním projevu označila rétoriku zaměřenou proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti za nepřijatelnou. „Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky,“ připomněla nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka na Slovensku. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.