• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Papež: Máte právo na svůj stát

Česko

Svatý otec se v Betlémě pomodlil za ukončení izraelské blokády palestinského pásma Gazy

BETLÉM Papež Benedikt XVI. včera v Betlémě podpořil nároky Palestinců na vlastní stát „v zemi jejich předků“. Papež zamířil na palestinská území z Izraele, kam v pondělí přicestoval v rámci pouti po Svaté zemi.

„Svatý stolec podporuje právo vašeho lidu na suverénní palestinskou domovinu v zemi jeho předků, bezpečnou v míru s jejími sousedy, v mezinárodně uznávaných hranicích,“ řekl papež palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Hlavní palestinský vyjednávač s Izraelem Sáib Irikát označil Benediktova slova za „výzvu k ukončení bezpráví a okupace“.

Tím papežovy politicky vysoce citlivé výroky neskončily. „Vím, kolik jste si museli vytrpět a jak trpíte v důsledku nepokojů, které sužují tuto zemi po desetiletí,“ uvedl Benedikt XVI., aniž jakkoliv zmínil Izrael. O chvíli později pak vyjádřil naději, že se Palestinci „budou moci těšit větší svobodě pohybu, aby mohli navštěvovat svatá místa“, a pomodlil se za konec izraelské blokády palestinského pásma Gazy.

Zřejmě v rámci vyvažování měl Benedikt XVI. včera na programu i setkání s rodiči dvou Palestinců – křesťanského a muslimského vyznání – vězněných v Izraeli. V pondělí se totiž z podnětu izraelského prezidenta Šimona Perese sešel s rodiči izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho drží Palestinci už tři roky v zajetí v pásmu Gazy.

Podobně jako v případě pondělní návštěvy izraelského památníku obětí holokaustu Jad Vašem, i včerejší papežova slova na palestinské půdě byla očekávána s velkou netrpělivostí. Palestinci se netajili tím, že chtějí papežovu přítomnost maximálně využít. Prostý politického náboje například nebyl ani dárek od betlémské radnice: papež kromě jiného dostal kousek izraelské separační zdi, která Ježíšovo rodiště obklopuje hned ze tří stran a má chránit území Izraele před možnými teroristickými útoky. V praxi ovšem také omezuje Palestince ve volném pohybu do jiných částí západního břehu Jordánu a do východního Jeruzaléma. Benedikt XVI. později v uprchlickém táboře Aida označil tuto zeď za symbol patové situace mezi Izraelci a Palestinci a vyzval obě strany k prolomení „spirály násilí“. Své vystoupení ale raději situoval na nádvoří několik metrů vzdálené školy, aby předešel zneužití svých záběrů pod izraelskou strážní věží k politické propagandě.

V táboře žije na pět tisíc lidí, jejichž rodiny utekly nebo byly vyhnány při zakládání Izraele v roce 1948. Papež jim vyjádřil svou solidaritu a věnoval 70 tisíc eur na rekonstrukci chlapecké školy.

Zatímco při pobytu Benedikta XVI. v Izraeli zajišťují jeho bezpečnost tamní ozbrojené složky, v Betlémě to bylo plně v režii Palestinců. Kvůli návštěvě nicméně vznikl izraelsko-palestinský koordinační štáb.

O autorovi| Eva Turečková, spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: