130 let

Partyzáni se vracejí do módy

Česko

Protifašistický odboj na Pustevnách připomíná i nová naučná stezka

PUSTEVNY V Beskydech vznikla první novodobá naučná stezka přibližující tamní protifašistický odboj. Spojuje Pustevny a Čertův mlýn, jedny z nejznámějších partyzánských oblastí.

Vojtěch Bajer z Českého svazu ochránců přírody Salamandr v Rožnově pod Radhoštěm na textech pracoval půl roku, pátral v archivech, radil se s historiky. „Většina materiálů o partyzánech je poplatná době, ve které vznikly. Spousta věcí se dnes již vůbec nedá ověřit. Snažil jsem se proto psát o partyzánech formou příběhů, snad je to i forma přijatelná pro lidi,“ doufá Bajer.

„Partyzánský odboj byl v této oblasti výrazný, přitom se na něj zapomíná. Ze všech šesti naučných stezek, které provozujeme, je období války věnována právě jen tato jediná,“ říká vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula. Okolím Pusteven sice dříve naučná stezka o partyzánech vedla. Byla však z osmdesátých let, s tendenčními údaji a postupem doby zanikla. „Napadlo nás toto téma opět po letech otevřít. Čertův mlýn je oblast velmi bohatá na události spojené právě s partyzány,“ dodává Jaskula.

Na osmikilometrové trase je celkem devět zastavení. Kromě informací o odboji na nich lidé najdou také podrobnosti o přírodě a historii. Období druhé světové války a odboji autoři věnovali čtyři panely. Naučná stezka tak připomíná například akci označovanou jako Tetřev, při níž v listopadu 1944 vtrhlo do hor kolem Pusteven až třináct tisíc příslušníků wehrmachtu a gestapa. Měli zajmout a zabít tamní partyzány. Podařilo se jim to ale jen částečně.

Boje na Pustevnách se odehrávaly ještě v dubnu 1945. Z chaty Šumná vyhnala maďarské vojáky druhá slovenská partyzánská brigáda Milana Rastislava Štefánika. Ač Maďaři chtěli později dobýt Pustevny zpět, už se jim to pro odpor partyzánů nepodařilo.

Partyzánská minulost je prý mezi místními lidmi stále velmi živá. „Je to kus místní historie i kus mého já,“ svěřuje se starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš. Bratr jeho babičky Čeněk Divín byl nacisty v listopadu 1944 právě v horách dopaden. Jeho a dalšího partyzána Bedřicha Kubiše Němci převezli na pražskou Pankrác, kde je mučili. Partyzány z Čertova mlýna tam popravili jen několik dní před koncem války.

„Dobře že tady ty cedule jsou. Alespoň zejména těm mladším připomenou, že v kraji vůbec něco jako odboj probíhalo a že zde lidé pokládali své životy,“ dodává Ondryáš. Podle něho by mohla zatraktivnit oblast také pro turisty.

Na textech věnovaných přírodním úkazům, jakými jsou například sesuvy půdy, pracovali i experti z Ostravské univerzity.

Naučné stezky buduje Správa Chráněné krajinné oblasti částečně z peněz z programu péče o krajinu ministerstva životního prostředí. Vybudování stezky s devíti panely vyšlo na zhruba čtvrt milionu korun. Obdobnou stezku, avšak bez partyzánů, zhotovila Správa CHKO Beskydy loni na podzim. Vede z Pusteven na Radhošť. Podle Františka Jaskuly se podobné tematické vycházkové trasy těší velké oblibě. Na základě různých žádostí nyní správci beskydské přírody dokonce vylepšili webové stránky www.valasskakrajina.cz, kde vystavili jednotlivé panely k nahlédnutí. Opravili i další předchozí informace. „Obraceli se na nás lidé a stěžovali si, že na webu máme špatné rozlišení a texty jim nejdou přečíst,“ vysvětluje Jaskula.

Naučné stezky v Beskydech nestaví jen Správa Chráněné krajinné oblasti. V červnu zemědělské družstvo ve Starých Hamrech otevřelo naučnou stezku vedoucí od pomníku Maryčky Magdonové na Gruň. Čtrnáct panelů pojednává o přírodě a historii Starých Hamrů. Letos v lednu získal svoji naučnou stezku v Těšínských Beskydech i populární slezský a valašský zbojník Ondráš. Informační tabule o zbojníkovi v češtině i polštině lze najít například na horách Girová nebo Godula u Komorní Lhotky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás