Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peroutkova vnučka: Že se Hrad neomluví? Překvapuje ta ignorance a nerespektování soudu

Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA I přes pravomocný rozsudek se zatím vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová nedočká omluvy za výroky Miloše Zemana. Kancelář prezidenta totiž proti pravomocnému rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Jsem už z toho unavená a nebaví mě to. Vznešeněji řečeno mi ale čest mého dědečka stojí za to, že se budu klidně soudit i roky a nemávnu nad tím rukou,“ řekla Kaslová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Pražský hrad se za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky nebude omlouvat. Zatím. Kancelář prezidenta totiž proti pravomocnému rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová hodlá proto omluvu vymáhat exekučně. Podle pravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze se měl Hrad omluvit do sedmi dnů od doručení rozsudku.

Lidovky.cz: Hrad se obává, že by po zveřejnění omluvy mohli lidé začít hromadně žalovat Česko za výroky prezidenta. Přijde vám to jako dobré zdůvodnění, proč kancelář prezidenta podala dovolání k Nejvyššímu soudu?
Pro mě neexistuje žádné zdůvodnění, které ignoruje rozhodnutí soudu. Soud rozhodl a od doručení rozsudku 15.9. je to rozhodnutí pravomocné, že se prezidentská kancelář má do sedmi dnů omluvit, a mě překvapuje ta ignorance a nerespektování soudu. Samozřejmě se může prezidentská kancelář dovolat k Nejvyššímu soudu, stejně jako já se budu dovolávat. Ale to nic nemění na tom, že soud nařídil omluvu.

Lidovky.cz: Zajímavé je, že Hrad podle svého vyjádření nenapadá samotné odůvodnění soudu ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938 až 1939. Toto zdůvodnění dokonce považuje za brilantní. Co na to říkáte? Nejedná se trochu ze strany soudu o výklad a přepis dějin?
Ano, je. Nežalovala jsem prezidenta či přesněji jeho kancelář za to, co si prezident myslí. Každý si může myslet své, to je svaté právo. Žalovala jsem je ale za tvrzení, že byl dědeček fascinován nacismem, což mají dokazovat dva texty. Jeden neexistuje a druhý napsal někdo jiný.

Lidovky.cz: Neposouvá tedy Hrad celý spor prostě někam jinam, když se článek ‚Hitler je gentleman‘ prostě neneašel?
Přesně tak. Rozhodne se pan Ovčáček nebo pan soudce, že budou vykládat dílo Peroutky? Jsou to odborníci?

Lidovky.cz: Přijde vám, že k tomu nejsou kompetentní?
Nechci použít takto silné vyjádření směrem k soudu. Ale přijde mi zvláštní, že soud se rozhodl sám hodnotit dílo Peroutky a nepozval historiky a odborníky. S tím výkladem nesouhlasím. Navíc texty, kterými argumentuje soudce – třeba Dynamický život – byly důvodem pro gestapo, že mého dědečka zavřeli do koncentračního tábora. Teď najednou ten článek používá Hrad a další lidé jako argument.

Lidovky.cz: Na druhou stranu. To, že je někdo něčím fascinovaný, neznamená, že se zrůdným režimem Hitlera souhlasí. Dnes jsou třeba i lidé fascinováni vzestupem prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v USA a nejen jeho voliči...
V tom kontextu, ve kterém mluvil pan prezident na konferenci, to nebylo bráno takto. Říkal, že i elity a intelektuálové podlehli někdy zrůdnému učení a obdivovali ho. Vadí mi, v jakém kontextu to použil. Je tam posunutí té fascinace.

Lidovky.cz: Kontroverzní projev pana prezidenta na akci Let My People Live! byl pronesen už před více než rokem a půl a od té doby pokračuje spor o výroky a články Peroutky. Nejste už z toho unavená?
Jasně, že jsem z toho unavená a že mě to nebaví. Vznešeněji řečeno mi ale čest mého dědečka stojí za to, že se budu klidně soudit i roky a nemávnu nad tím rukou.

Lidovky.cz: Jaké jsou tedy vaše další plány?
S mým právníkem, panem doktorem Vyskočilem, jsme se dohodli, že nenecháme být fakt, že se neomluvili. Budeme tedy omluvu vymáhat cestou exekuce.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...