Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petice: Ať památky nehlídá ABL

Česko

PRAHA Pražané budou mít zřejmě možnost dát najevo, zda si přejí, aby významné pražské památky nadále spravovala soukromá firma ABL. Proti smlouvě se společností by totiž mohla vzniknout petice, pomocí které se odpůrci pronájmu chtějí pokusit smlouvu zrušit.

„Radíme se, jaký postup zvolit. Uvažujeme, že bychom dali dohromady petici, protože veřejný odpor proti takovému způsobu spravování významných pražských památek je silný,“ řekl LN pražský zastupitel Jiří Witzany (SNK ED)

Někteří zastupitelé či odborníci nepovažují ABL za kvalifikovanou společnost, která by měla o pražské památky pečovat. A vadí jim, že je spojená s rodinou současného ministra dopravy Víta Bárty.

„Nedokážu si představit, že by například Francouzi pronajali pařížskou radnici soukromé firmě,“ řekla ředitelka organizace Otevřená společnost Marta Smolíková.

Witzanymu vadí také to, že Pražská informační služba podepsala s firmou ABL v červnu smlouvu na dobu neurčitou, aniž by ji schválilo zastupitelstvo nebo rada. Někteří zastupitelé se proto bojí, aby byla smlouva vůbec vypověditelná.

Společnost ABL získala sedm pražských památek do roční správy loni v srpnu. Letos v červnu pak uspěla v novém výběrovém řízení.

Za pronájem Prašné brány, Malostranské mostecké věže, Staroměstské mostecké věže, Petřínské rozhledny a bludiště, věže v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a Staroměstské radnice ABL zaplatí ročně 55 milionů korun.

Společnost tvrdí, že se jí daří spravovat památky dobře. „Za uplynulý rok se nám podařilo zvýšit i přes hospodářskou krizi návštěvnost,“ řekl včera novinářům generální ředitel ABL Matěj Bárta. Snahu o turistickou líbivost ale kritizovali v uplynulém roce mnozí odborníci - vadily jim třeba údajně dobové kostýmy kustodů, které mají lákat návštěvníky. Kostýmy figurantů podle některých kritiků ale neodpovídají době vzniku památek a degradují jejich hodnotu.

ABL však slibuje do budoucna několik zlepšení služeb. Do oprav památek investuje pět milionů korun. Ve Staroměstské mostecké věži chce zpřístupnit unikátní klenby a část Karlova mostu, návštěvníkům ukáže také originální krovy ze 14. století. Vznikne v ní nová expozice o gotické architektuře. Nová výstava bude otevřena i v petřínském bludišti. Ta se zaměří především na děti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!