Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pětice policistů z Iráku se kvůli omezení činnosti vrátí do Česka, mise tím ale nekončí

Policejní prezident Jan Švejdar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Jan Švejdar. | foto: ČTK

Praha Pětice českých policistů se kvůli omezenému provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do České republiky. Na Twitteru o tom ve čtvrtek informoval policejní prezident Jan Švejdar. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku, dodal. Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace.

„Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ napsal Švejdar. Také Rendlová zdůraznila, že mise policistů nekončí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po čtvrtečním setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že situaci diskutoval s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). „Výcviková mise je přerušená, dohodli jsme se, že těm pěti policistům umožníme čerpat dovolenou v situaci, kdy nemají náplň práce. Není to, že bychom stahovali naši přítomnost, pouze jsme využili toho, že ta mise stojí,“ uvedl. Nechtěl odhadovat, kdy by se mohli vrátit.

Čeští policisté cvičí irácké kolegy od roku 2017. Vyučují je základní policejní činnosti z taktického i administrativního hlediska. Mise se střídají po šesti měsících, na místě je vždy pět členů policejního sboru. „Iráčtí policisté z výcvikového tábora odjeli, v současnosti tedy není komu předávat zkušenosti,“ doplnila Rendlová.

Vojáci jsou podle premiéra Andreje Babiše v pořádku. Ten uvedl, že zajištění bezpečnosti českých občanů považuje za prioritu. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí.

Premiér uvítal, že po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a následném íránském raketovém útoku na spojenecké základny v Iráku nynější kroky obou stran naznačují, že není zájem na další eskalaci konfliktu. „Zdá se, že napětí pomalu opadá. Doufejme, že ten konflikt bude dále řešen politickou cestou, diplomatickou cestou,“ řekl Babiš.

Po jednání BRS se Babiš setkal s iráckou velvyslankyní Sundus Umar Alí Albajrakdárovou. Na schůzce se domluvili ještě před nynějším incidentem v Iráku. Premiér se zajímal o informace o situaci v zemi, která se stala dějištěm konfliktu mezi Íránem a USA.

O výsledcích jednání BRS informoval Petříček amerického velvyslance v ČR Stephena Kinga, se kterým se sešel na dlouho plánované schůzce. Projednali poslední vývoj v souvislosti s událostmi v Iráku a možnosti většího zapojení Evropy v reakci na aktivity Íránu. Velvyslanec označil íránskou reakci za umírněnou a potvrdil zájem USA na další deeskalaci konfliktu.

Necelá čtyřicítka českých vojáků v misi Severoatlantické aliance v Iráku zůstává. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil předchozí vyjádření, že vojáci jsou v pořádku a Česko své případné další kroky koordinuje se spojenci v rámci NATO.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečím zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že policisté, čeští vojáci i další občané v Iráku jsou v bezpečí. Dodal, že pro případnou evakuaci vojáků a policistů má Česko blokované prostředky. Rada konstatovala, že situace je aktuálně stabilizovaná a napětí se snižuje.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...