Pohár UEFA získal Petrohrad

V Manchesteru slavil triumf v barvách ruského klubu i český fotbalista Radek Šírl

MANCHESTER Pátým českým fotbalistou, který vyhrál Pohár UEFA, se stal Radek Šírl. Podařilo se mu to v barvách ruského šampiona Zenitu Petrohrad. Ve včerejším finále na stadionu Manchesteru City porazil Glasgow Rangers 2:0, když o svém triumfu rozhodl v závěrečných dvaceti minutách.

Před Šírlem, který odehrál celé utkání, se z vítězství v Poháru UEFA radovali v roce 1997 Jiří Němec a Radoslav Látal v barvách Schalke 04 a před sedmi lety Patrik Berger s Vladimírem Šmicrem v dresu Liverpoolu.

Ve čtvrté minutě vyrobil tým z Glasgow chybu ve středu hřiště, k míči se dostal Fajzulin, přiťukl Aršavinovi, ale ten trefil jen boční síť. Za pět minut se na opačné straně poprvé ukázal Šírl, který nastoupil navzdory problémům s kolenem.

Vzápětí se postavil k přímému kopu z třiceti metrů, ale brankář Neil Alexander si s tečovaným pokusem poradil. Dalšího vzruchu se hlediště v Manchesteru, kde měli převahu skotští příznivci, dočkalo až v závěru poločasu. Už v nastaveném čase zasáhl centr ruku Broadfoota, ovšem píšťalka sudího mlčela. Po příchodu z kabin Rangers ožili a v 54. minutě se mohli z první vážnější akce dostat do vedení. Davis vysunul Darchevilla a jen skvělý zákrok Malafejeva zabránil gólu. Z následného závaru neuspěl kapitán Ferguson a pak se marně dožadoval penalty po údajné ruce Denisova.

Nečekaně obsazené finále Poháru UEFA, pro oba celky první v historii, získávalo na obrátkách. V 64. minutě obešel Aršavin vyběhnuvšího Alexandera a jeho pokus vyhlavičkoval z prázdné branky až Papac. Ruský šampion opět přebíral otěže utkání a osmnáct minut před koncem se dočkal odměny. Aršavin krásně vysunul za obranu Denisova a ten s přehledem poslal balon vedle Alexanderovy nohy. Za čtyři minuty odmítl pojistku z vyložené pozice Zyrjanov, ale nakonec se gólu přece jen dočkal, když v závěru nastavení doklepl do prázdné branky Tekkeho přihrávku. Zenit získal první evropskou trofej v historii klubu a navázal na tři roky starý triumf svého domácího konkurenta CSKA Moskva.