Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie hledá člověka, který zveřejnil záběry obětí střelby v Ostravě. Může přijít o práci

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Člověk, který zveřejnil na internetu záběry obětí střelby v ostravské nemocnici, může přijít o práci. Ve středu to řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Okolnostmi vzniku záběru s mrtvými těly a jeho zveřejnění se zabývá i policie. Moravskoslezští policisté zároveň oznámili, že ještě ve středu navštíví muže, kterého nejprve omylem označili za pachatele, a omluví se mu.

Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska v čekárně traumatologické ambulance začal střílet v úterý ráno. Zabil šest lidí, tři zranil. Jedna žena zůstává po střelném poranění hlavy v kritickém stavu.

„Okolnosti vzniku fotografie jsou v šetření. Spolupracujeme s policií. Zatím ale ještě není jednoznačně určeno, kdo fotografii pořídil a zveřejnil. Pokud se podaří viníka najít, budeme chtít z toho vyvodit personální postih,“ řekl ředitel. V úvahu bude přicházet i výpověď.

Před Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě vznikly dvě pietní místa, kam lidé...
Lidé nosí svíčky před budovu ostravské fakultní nemocnice.

Fotografie podle dostupných informací s největší pravděpodobností vznikla tak, že někdo přefotografoval obrazovku monitoru, který sleduje dění v čekárně. Další možností je, že záběr někdo stáhl z bezpečnostních kamer. Snímek pak koloval internetem, policie žádala o jeho stažení.

Podle ředitele se okolnostmi vzniku začnou intenzivně zabývat ve středu.

„Zjišťujeme okolnosti vzniku fotografie, jejího zveřejnění. Zabýváme se i zprávami, které se pod ní na sociálních sítích objevily,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Policie podle ní zatím nebude spekulovat o případné právní kvalifikaci činu.

Střelec zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 07:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Pak utekl a později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku. Legální zbraň střelec neměl a měl trestní minulost. Oficiální motiv jeho činu zatím policie nezveřejnila, v médiích se objevily informace, že se muž domníval, že je vážně nemocen.

Omluva za nedorozumění

Moravskoslezští policisté ještě ve středu navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v souvislosti s úterním masakrem. Muži se znovu omluví a pokusí se mu situaci vysvětlit. Řekla to mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Policie fotografii zveřejnila v souvislosti s pátráním po střelci, později policisté uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele.

V té době už ale fotografie Slováka, který absolvuje doktoradské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě, kolovala na internetu.

„Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil,“ řekla mluvčí školy Petra Halíková. Student se do médií nechce vyjadřovat, ve středu má volno.

Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. „Během dnešního dne policisté muže navštíví. Znovu se mu omluví a pokusí se celou situaci vysvětlit,“ řekl mluvčí Jiroušková. O návštěvě mluvil na Radiožurnálu ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Muži se v úterý veřejně omluvil Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Pišta Eduard, kterého policisté v souvislosti s činem hledali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Pišta Eduard, kterého policisté v souvislosti s činem hledali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Pišta Eduard, kterého policisté v souvislosti s činem hledali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....