Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie na Nymbursku evakuovala desítky lidí, poblíž parku Mirakulum se našla nevybuchlá puma

Při výkopových pracích poblíž zábavního parku Mirakulum se našla nevybuchlá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při výkopových pracích poblíž zábavního parku Mirakulum se našla nevybuchlá... | foto: ČTK

Milovice (Nymbursko) Zhruba padesátikilogramovou leteckou pumu z druhé světové války našli v pondělí ráno při stavebních pracích v Milovicích na Nymbursku. Pyrotechnici ji dopoledne bezpečně vyzdvihli a odvezli k odborné likvidaci.

Asi sedm desítek evakuovaných lidí se mohlo v 11.30 zhruba po třech hodinách od evakuace vrátit do svých domovů, řekli policejní pyrotechnik Karel Koubík a policejní mluvčí Petra Potočná.

Policie přijala oznámení o nálezu pumy v 8.16. „K nálezu došlo při výkopových pracích na parkovišti poblíž zábavního parku Mirakulum. Z bezpečnostních důvodů jsme přistoupili k evakuaci osob v dohledu 300 metrů od místa nálezu,“ řekla Potočná. 

Podle Koubíka byla letecká puma ve výkopu částečně odkrytá, stavební stroj, který ji odhalil, ji lehce poškodil v přední části. „V dalších chvílích jsme pumu celou odhalili a vytáhli z výkopu,“ řekl Koubík.

Letecká puma podle pyrotechnika váží 50 kilogramů, používala se za druhé světové války. Její náplň tvoří 6,5 kilogramu trhaviny, zbytek je zápalná náplň. Tento typ pumy podle něj po dopadu vybuchne a zapálí okolí.

Nalezená puma neměla zapalovač. „Je možné, že při dopadu pumy zapalovač vypadl nebo se sem letecká puma dostala se zavážkou. Zapalovač je vždy to nejnebezpečnější,“ řekl Koubík. Kdyby puma při práci pyrotechnika vybuchla, vytvořila by podle něj tří- až čtyřmetrový kráter. Střepiny by s ohledem na okolní zástavbu doletěly do vzdálenosti 300 až 500 metrů. 

„Letecká puma se převeze na stálou trhací jámu do Ralska a tam bude odborně zlikvidována,“ řekl Koubík s tím, že pyrotechnik pracoval na jejím vyzdvižení desítky minut.

Puma se našla v bezprostřední blízkosti autobusové zastávky Milovice, Park Mirakulum. Zábavní park je přes zimu uzavřený.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...