130 let
Policie

Policie | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původní zpráva

Sexuální nátlak ze strany nadřízeného? Inspekce prošetřuje sebevraždu policistky

Česko
  •   7:00
PRAHA - Policistka sedmého oddělení pražské hospodářské kriminálky ukončila život přímo na pracovišti, s prostřelenou hlavou ji našli kolegové v kanceláři. V dopise na rozloučenou uvedla, že ji k zoufalému činu dohnal její nadřízený. Než si vzala život, udržovala s ním intimní vztah. Inspekce nyní rozkrývá, zda se důstojník poměrem s podřízenou nedopustil sexuálního nátlaku.

„Věcí se v současné době zabýváme. Věc prošetřujeme,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Radka Sandorová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje trestnou činnost policistů. Podle trestního oznámení měl důstojník na policistce spáchat “sexuální nátlak“. Zákon ho popisuje jako intimní vztah dvou lidí, jenž je založený na zneužití podřízeného postavení jednoho z nich.

Pražský strážník spáchal sebevraždu v autě. Nedaleko policejní stanice

Policistka sáhla po zbrani s největší pravděpodobností 19. května 2010, kdy ji objevili kolegové mrtvou. Předtím museli vyrazit dveře. Zásadní díl na jejím činu měl mít podle vysvětlení zanechaného v dopise přímý nadřízený, který je současně jeden z vedoucích představitelů oddělení. V práci ji prý začal trápit poté, co s ním chtěla vztah ukončit. Jména obou aktérů vzhledem k citlivosti příběhu server Lidovky.cz neuvádí.

Ačkoliv od smrti příslušnice hospodářské kriminálky uplynulo několik let, GIBS přijala trestní oznámení až letos v říjnu. Podání vychází z verdiktu Městského soudu v Praze z února 2015. Když policistka spáchala sebevraždu, její matka podala na ministerstvo vnitra, zastřešující policii, žalobu. Domáhala se odškodnění ve výši tří milionů korun. Žena byla přesvědčená, že za smrt její dcery nese odpovědnost policie. Podle ní mělo velení neutěšené poměry na pracovišti řešit.

Podle znalce to bylo sexuální obtěžování

Soud žalobu zamítl, k dobrovolné smrti podle jeho úvahy dovedlo policistku více faktorů. Nicméně přizvaný znalec, sexuolog Petr Weiss, jednání důstojníka vyhodnotil jako sexuální obtěžování. „Chování ze sexuologického hlediska plně odpovídá charakteristice sexuálního obtěžování, neboť došlo ke zneužití asymetrické pozice k sexuálnímu uspokojení nadřízeného,“ sdělil během líčení Weiss, s jehož poznatky se ztotožnil i soudce Tomáš Novosad.

Sexuolog Petr Weiss.

Právě na těchto závěrech stojí aktuální trestní oznámení, jímž se generální inspekce zabývá. „V obecné rovině pachatel zneužívaje svého postavení a z něho vyplývajícího vlivu, je pachatelem sexuálního nátlaku, což je obšírnějším kritériem než zneužití závislosti. Nejčastěji setkáme s představou nadřízeného a podřízeného v pracovním poměru tak, jako v tomto případě,“ stojí v oznámení, do kterého mohly Lidovky.cz nahlédnout. 

Policistka na sedmé oddělení pražské hospodářské kriminálky nastoupila v roce 2009. Záhy poté se začala dostávat do opakovaných střetů se zmíněným nadřízeným. Důstojník měl ke svým lidem přistupovat výběrově, policistku údajně neúměrně zatěžoval a její práci opakovaně provázel sexistickými narážkami. Spory vnímala příslušnice tak rozjitřeně, že v červenci 2009 požádala o propuštění ze služby.

‚Zbyl mi jen pocit zneuctění, ponížení a prohry‘

Situace se však poté dramaticky obrátila a oba aktéři navázali intimní vztah. Policistka dokonce začala na ženatého nadřízeného naléhat, aby se rozvedl. Když to odmítl, rozhodla se poměr ukončit. Její krok však vyvolal druhé kolo obtěžování, důstojník jí začal dělat naschvály, ztěžovat práci a jako nadřízený jí dal špatné hodnocení. Příslušnice napodruhé složitou situaci neustála, napjatá atmosféra v práci vyústila v osudové finále. 

Bývalý elitní policista ÚOOZ spáchal ve vězení sebevraždu. Prý za podivných okolností

„Jediné, co mi teď zbylo, je strašný pocit ponížení, zneuctění a prohry. Jsem obyčejné kolo, které tenhle zamindrákovaný kolos rozdrtil. Jemu i práci jsem dala i sebe a nezbylo už nic víc. Doufám, že jste spokojený, že jste ublížili někomu, kdo se nemohl bránit a kdo s naivitou dal, co mohl,“ napsala do dopisu na rozloučenou, s jehož obsahem se mohly Lidovky.cz seznámit.

Po smrti policistky začala GIBS důstojníka prověřovat kvůli podezření z účasti na sebevraždě. Inspekce v roce 2011 případ uzavřela, aniž by někoho obvinila. Je však otázkou, k jakým závěrům dojde GIBS na základě současného trestního oznámení a zda se v daném případě nemohlo jednat o sexuální nátlak. Pokud by nadřízeného zemřelé začala kvůli činu stíhat, hrozily by mu až čtyři roky ve vězení. 

Důstojníkovi srazil šéf plat, ale odměny dostal

V roce 2011 přece jen v případu jeden trest padl. Důstojníkovi za sexuální obtěžování náměstek šéfa pražské policie Ivan Smékal v rámci kázeňského řízení srazil na dva měsíce o pět procent základní plat. O efektu sankce ale lze pochybovat. Podle dokumentů získaných serverem Lidovky.cz totiž obdržel policista tentýž rok odměny ve výši 19 tisíc korun. Důstojník dodnes působí na stejné pozici.

Soudce Tomáš Novosad.

Kauza ještě není uzavřená ani po soudní linii. Přestože rozsudek pražského městského soudu o zamítnutí odškodnění potvrdila odvolací instance, matka mrtvé policistky se nevzdává. Podala dovolání k Nejvyššímu soudu. „Myslíme, že jeho (důstojníka) zavinění na smrti (policistky) je větší a vyšší, než konstatoval soud,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz motivy dovolání advokát Václav Láska, který matku zemřelé zastupuje.

 Láska se opírá o část rozsudku soudce Novosada, který mimo uvedl, že „samozřejmě též potíže v zaměstnání vyvolané (nadřízeným) se k ostatním krizím (policistky) silně přimkly.“ Láska proto soudí, že by jeho klientka měla dosáhnout alespoň na nějaké peníze. „Měla by být přiznána satisfakce alespoň částečná, pokud je tam částečná příčina,“ vysvětlil. Případ má Nejvyšší soud na stole od dubna letošního roku. Kdy rozhodne, lze jen odhadovat.

Autor: Jan Horák
  • Vybrali jsme pro Vás