Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chomutov z dotací vykoupí byty v problémových lokalitách. Nabídne je samoživitelkám a seniorům

Česko

  11:30
Chomutov - Chomutov začal vykupovat byty v problémových lokalitách. Chce tím zprostředkovat dostupné bydlení pro samoživitelky, seniory a mladistvé a zamezit obchodu s chudobou, sdělila radnice. Město na výkup použije evropskou dotaci 7,5 milionu korun, desetinou nákladů se musí na výkupu podílet samo město.

Město Chomutov vykupuje byty v problémových lokalitách. Pomoc by se tak měla dostat například matkám samoživitelkám, seniorům nebo lidem, kteří se vzpamatovávají z života na ulici. foto: Karel KopáčReprofoto

Magistrát stanovil podmínky, za kterých nemovitost od původních vlastníků koupí. Byt například nesmí být zastaven žádnými dluhy a musí být ihned obyvatelný. „Byt musí být vybaven sprchou nebo vanou, umyvadlem, toaletou, kuchyňskou linkou, varnou deskou a troubou,“ uvedl náměstek primátora Milan Märc (Nový Sever).

Byt se může nacházet na kterémkoli místě v Chomutově vyjma vybraných lokalit na Kamenné a v okolí okresního soudu. Výkup v těchto místech podle radnice neumožňují zásady dotačního programu. „Nemovitost bude vykoupena za kupní cenu v místě a čase obvyklou, nejvýše za cenu znaleckého posudku,“ uvedlo město.

Starostové a podnikatelé diskutovali se širokou veřejností o tom, co by prospělo Karlovarskému kraji

Podmínky stanovil magistrát také pro nové obyvatele vykoupených bytů, za kterými budou docházet sociální pracovníci. „Budou jim pomáhat získat kompetence k budoucímu samostatnému bydlení,“ uvedl Märc. Nájemníci musí řádně platit. První byty město už vykoupilo a ve dvou případech už museli nájemníci odejít kvůli nedodržování pravidel.

Kromě lidí bez vlastního bydlení má projekt pomoci těm, kteří mají svůj byt, ale nevyhovuje jim jeho umístění. „Díky tomuto kroku mohou svůj byt prodat a odstěhovat se jinam,“ uvedlo město. Podrobnosti najdou zájemci na webu www.vykupbytuchomutov.cz.

‚Mívala jsem i sto korun týdně na jídlo.‘ Vysoké nájmy vysávají peněženky pracujících studentů

Byty chce vykupovat třeba také Most nebo Ústí nad Labem. Města se většiny bytového fondu zbavila při privatizaci v 90. letech.

Autor:
Témata: Chomutov, bydlení

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.