130 let

Porýní již v minulosti věštilo změny

Česko

DÜSSELDORF O hlasování do sněmu v Severním Porýní - Vestfálsku se často hovoří jako o malých spolkových volbách. Tato spolková země je totiž v Německu nejlidnatější a její ekonomika je stejně veliká jako polská a česká dohromady. Již v minulosti se navíc několikrát stalo, že tamní volby nastínily voličský trend na celostátní úrovni.

Poprvé se to přihodilo v roce 1966, kdy zde v době oslabující vlády kancléře Ludwiga Erharda jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) podlehla sociálním demokratům (SPD). Zemským premiérem se následně stal Heinz Kühn (SPD), který se spojil s liberální FDP. Předznamenal tím směr, kterým se o několik let později obě strany vydaly i na spolkové úrovni.

Od té doby sociální demokraté Severní Porýní - Vestfálsko na několik desetiletí ovládli. V roce 2005 se ale SPD musela poroučet po prohře s CDU, která se pak na vládě dohodla s FDP. Na nepřízeň voličů v Porýní v roce 2005 doplatil i tehdejší sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, který po zdejším volebním debaklu úmyslně nezískal důvěru v parlamentu a otevřel tak cestu k vypsání předčasných voleb. Ty však těsně prohrál.

Velkou otázkou nyní je, jaká konstelace vyplyne z nedělních voleb, ve kterých se ziskem 34,6 procenta hlasů zvítězili křesťanští demokraté (CDU). Na druhém místě se jen těsně umístila SPD. V úvahu v Porýní přichází dvě varianty: velká koalice nebo spolek SPD, Zelených a postkomunistické Levice.

***

SEVERNÍ PORÝNÍ - VESTFÁLSKO

rozloha: 34 088,31 km2 počet obyvatel: 17 885 000 (2009) hustota zalidnění: 526 ob. / km2 národnostní složení: Němci (90 %), Turci (3 %) a další náboženství: římskokatolická církev (cca 40 %), evangelická církev (30 %)

ŠIMON / LN

Autor: