Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci podpořili elektronické peníze

Česko

PRAHA Poslanci v závěrečném čtení schválili novelu zákona o platebním styku, která má pomoci většímu rozvoji elektronických peněz. Pomůže například mobilním operátorům, protože umožní například vznik hybridních institucí, pro které není vydávání elektronických peněz jedinou obchodní činností. Platit by mělo, že k poskytování platebních služeb a vydávání elektronických peněz bude zapotřebí povolení pouze tehdy, pokud jsou tyto činnosti provozovány jako podnikání. Novela míří do Senátu.

Novela také snižuje potřebné základní jmění firem, které chtějí provozovat elektronické peníze, na 350 tisíc eur. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) tato změna nesníží účinnost kontroly ani pravomoci regulátora a spotřebitel se nemusí obávat, že by byl méně chráněn než dosud.

Elektronické peníze jsou peníze uložené například na kartě v elektronické podobě. Příkladem může být In-Karta Českých drah, kterou lze nabít penězi a posléze použít třeba k placení jízdného.

Poslanci v novele na základě návrhu svého kolegy Michala Doktora (ODS) zpřesnili horní hranici, nad kterou už není možné platit v hotovosti.

Zatímco dosud tento limit představoval částku 15 tisíc eur, tedy asi 366 tisíc korun v současném kurzu, nově má tato hranice představovat rovných 350 tisíc korun. Doktor to zdůvodnil tím, že firmám vznikají zbytečné náklady, když musí neustále přepočítávat transakce z korun na eura, aby nepřekročily limit a neporušily zákon. Sněmovna včera rovněž schválila vládní návrh nového zákona o oběhu bankovek a mincí, který má za cíl zejména zakotvit do právního řádu ochranu bankovek a mincí eura a také usnadnit případný přechod na euro. Poslanci do zákona vložili opatření, které zakazuje nabízet, prodávat, vyrábět i dovážet předměty, které si lidé mohou splést s platnými mincemi. Jde například o různé medaile, žetony nebo reklamní předměty.

Firmám bude za porušení zákazu hrozit až desetimilionová pokuta, jednotlivcům až milion korun. Zákon by měl také zakázat výrobcům i prodejcům, aby různé žetony, medaile a podobné předměty označovali jako mince.

***

Elektronické peníze jsou peníze uložené například na kartě v elektronické podobě. Příkladem může být In-Karta Českých drah, kterou lze použít k placení jízdného

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!