130 let

Poslední velký hon na nacisty

Česko

Centrum Simona Wiesenthala zveřejnilo seznam deseti nejhledanějších zločinců

JERUZALÉM/PRAHA Pronásledovali, mrzačili a vraždili stovky lidí. Nyní jim je všem kolem devadesáti let a spravedlnosti stále unikají. I proto Centrum Simona Wiesenthala vyhlásilo takzvanou Operaci poslední šance, jejímž cílem je dopadnout ty nejhledanější nacistické zločince, kteří jsou stále naživu a důsledně se ukrývají.

„Jsou staří a je zde určitá tendence změnit náhled na tyto lidi, když už dosáhli určitého věku. Ale ani to, kolik už uplynulo času, nesmaže jejich vinu,“ citoval britský list The Independent Efraima Zuroffa, jednoho z hlavních „lovců“ nacistů z Wiesenthalova centra.

Prvním na seznamu nejhledanějších nacistických zločinů je dnes třiadevadesátiletý Aribert Heim, známý jako „Doktor Smrt“, který pracoval v koncentračním táboře Mauthausen. Rakouský lékař „proslul“ podobně jako jeho osvětimský kolega Josef Mengele svými brutálními pokusy na lidech. Vězňům měl vpichovat do srdce injekce s benzínem či různými jedy a sledovat, co je zabije rychleji. Jindy zase použil potetovanou kůži vězňů jako dekoraci do bytu svého velitele. Podle Karla Lottera, jednoho z vězňů, který tehdy pomáhal v nemocnici, za Heimem jednou přišel osmnáctiletý židovský mladík s poraněním nohy. On ho namísto léčení vykastroval a nechal popravit. Jeho hlavu poté uvařil, aby se zbavil masa a lebku si vystavil. „Líbila se mu, měl totiž perfektní zuby,“ uvedl Lotter.

I když se po nacistických zločincích stále pátrá, na jejich dopadení zbývá zejména kvůli jejich stáří stále méně času. I proto se Efraim Zuroff rozhodl, že v létě oznámí vypsání odměny 245 tisíc eur za dopadení Ariberta Heima. Ten je na útěku od roku 1962; tehdy se dozvěděl, že je jeho zatčení na spadnutí a zmizel. Předtím si ale spokojeně žil v německém městě Baden-Baden a živil se jako gynekolog. Důkazem, že je stále naživu, je 785 tisíc eur uložených v berlínské bance. Kdyby zemřel, příslušníci jeho rodiny by o peníze požádali. Podle posledních informací by mohl Heim žít v Chile, kde bydlí jeho dcera, nebo v Argentině, oblíbeném útočišti nacistických zločinců.

Pokud jde o dalších devět mužů na seznamu nejhledanějších zločinců, problémem s jejich dopadením je zejména nedostatek politické vůle. Druhý v pořadí, dozorce v koncentračním táboře Treblinka John Demjanjuk byl již v roce 1986 deportován do Izraele a odsouzen k smrti. Nejvyšší soud ho ale tehdy obvinění zprostil. Dnes žije v USA.

„Některé ze zemí nemají odvahu tyto lidi stíhat a potrestat,“ tvrdí Efraim Zuroff. „Nacističtí váleční zločinci nejsou sériovými vrahy. Je velmi pravděpodobné, že už nebudou znovu vraždit, a vlády si uvědomují, že za pár let stejně zemřou," dodal. Dalším z hledaných je Károly Zentai, žijící v Austrálii. Měl ubít k smrti osmnáctiletého Žida za to, že neměl žlutou hvězdu. Jeho rodina ale tvrdí, že je Károly nevinný. „Vím, že můj otec nebyl nacista. Nikdy se nepodílel na týrání Židů. Je to výmysl," citoval The Independent Zentaiova syna.

Seznam deseti nejhledanějších nacistů

Autor: