Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postkomunisté se dostali už na čtvrté místo

Česko

Východní Německo vymírá, ale počet hlasů pro bývalé komunisty v každých volbách roste. Dvanáct procent a mnoho hlasů na západě jsou pro Levici historickým úspěchem.

BERLÍN/PRAHA Zatímco sociální demokraté museli polknout hořkost nejhorší porážky v poválečných dějinách, na opačném konci německé levice se slavilo. Strana Levice, spojenectví odpadlíků ze sociální demokracie a bývalých německých postkomunistů, získala tolik hlasů jako nikdy. Dvanáct procent ji zařadilo mezi nejsilnější německé strany a dostalo ji i před Zelené, byť ti s procenty deseti také oslavovali.

Ještě výstražnější by měla být volební mapa, na které se výrazná část východu země zbarvila do rudé barvy triumfu Levice, jež na většině území bývalé NDR obsadila první místo.

„A od kolika procent si můžeme říkat lidová strana?“ neodpustil si v bujaré náladě volebního štábu bývalý šéf východoněmeckých postkomunistů Gregor Gysi. Minimálně ve východním Německu k tomu má Levice blízko. Může se stát, že v příštích volbách už bude mít bývalá NDR podobně jednolitou barvu jako na jihu ležící Bavorsko, které tradičně už od války ovládá Křesťanskosociální unie.

„Je to historický úspěch. Levice se definitivně etablovala,“ spokojeně konstatoval i otec nové strany, bývalý šéf sociálních demokratů Oskar Lafontaine. Autoritou své osoby dokázal Levici zajistit hlasy i na západě Německa, kde předtím neměli východoněmečtí komunisté vůbec žádnou šanci.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.