Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně mají tři oběti. Voda stoupá na jihu Čech, na Moravě klesá

Vydatný déšť v Moravskoslezském kraji opět zvedl hladiny řek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vydatný déšť v Moravskoslezském kraji opět zvedl hladiny řek | foto: ČTK

BRNO Vydatné přívalové deště zvedly opět hladiny řek na Moravě a ve Slezsku. Stupně povodňové aktivity platí hned na několika místech. Nejvážnější situace je ve Zlínském kraji. Hejtman Stanislav Mišák vyhlásil pro celé území stav nebezpečí. Povodně si vyžádaly už třetí oběť.

Ve Zlíně našli po opadnutí vody ve vrbovém porostu tělo utonulého muže. Je to zřejmě druhá oběť dnešních záplav. "Totožnost i pohlaví utonulého člověka jsou zatím neznámé," řekla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Hasičům se asi po 40 minutách podařilo zajistit lany jeho tělo, které objevil svědek zachycené ve větvích stromu, keřů a dalších naplavenin asi pět metrů od břehu. Totožnost zemřelého je zatím neznámá, řekla Jana Bartíková.

Protržená nádrž zvýšila hladinu Odry

Ve vojenském prostoru Libavá je poškozena výpusť vodní nádrže Barnovská. Voda z ní zvýšila průtok v řece Odře, která protéká městem Odry na Novojičínsku. Podle mluvčího novojičínské policie Petra Gřese zvýšený průtok zatím nezpůsobil žádné škody. V místní části Loučky je sice částečně zaplavená silnice, ale voda už opadává.

Hladina vody v Odře se zvýšila o zhruba 30 centimetrů, podle Vlčka podél toku neohrozila žádná obydlí. "Proud byl sice agresivní, ale sebral nejvýše naplavené stromy, špalky a další nánosy," řekl místostarosta Oder Jiří Vlček.

"Přivolaný lékař určil jako příčinu úmrtí utonutí a vyloučil cizí zavinění. Proud ho pravděpodobně zanesl až na místo nálezu," poznamenala Bartíková.

Třetí obětí byl muž, kterého našli hasiči v potoce v Divišově čtvrti pod brněnským sídlištěm Lesná. Patrně jej strhl proud vody, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Totožnost muže zjišťují policisté.

"Muže středních let bez známek života našli hasiči v nepřístupném terénu v betonové skruži pod mostkem," řekl Haid. Hasiče na místo přivolala záchranná služba, která se muže pokusila resuscitovat.


Zlínský kraj zasáhly v noci na dnešek přívalové deště, které způsobily razantní vzestup hladin a na některých místech i rozlití především menších vodních toků. Zaplaveny byly především sklepy a řada komunikací, na které se valí i voda z polí. Na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné, ostatní jen se zvýšenou opatrností.

Třetí stupeň povodňové aktivity nyní platí na Dřevnici ve Zlíně, na Olšavě v Uherském Brodě na Slovácku, na Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku a na Bystřici u přehrady Bystřička a některých menších tocích na Valašsku. Hladiny však nadále stoupají. Hasiči ve Zlínském kraji mají během dneška na kontě již zhruba 100 zásahů spojených s povodněmi.

"Pořád to neustává, výjezdy jsou v celém kraji. Je to pro nás za tyto povodně jednoznačně nejnáročnější den. Voda je splavovaná, vylily se některé menší toky. Na větších řekách zatím nejsou větší problémy hlášeny.Voda sužuje i jih Moravy
Na několika místech v Jihomoravském kraji platí od dnešního brzkého rána třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

Jihomoravský kraj vyhlásil kvůli povodním od 16:00 stav nebezpečí

Povodňové linky

Ostravský magistrát obnovil informační povodňovou linku 974 723 280.

Volat můžou lidé i na Zlínským krajem zřízenou speciální telefonní linku 577 043 171.

Funguje i krizová linka Jihomoravského kraje 950 640 601.

Uzavírky silnic najdete ZDE.

na osmi místech kraje: v lokalitách Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou, Kyjov, Bučovice, Slavkov u Brna, Šlapanice a Židlochovice. Platit bude deset dní. Důvodem je zejména to, aby mohlo vedení kraje lépe koordinovat činnost integrovaného záchranného systému, řekl dnes po zasedání krajské povodňové komise novinářům hejtman kraje Michal Hašek (ČSSD)

Hrozbou se stala například říčka Velička ve Strážnici na Hodonínsku a na dalších místech. Třetí stupeň platí ve Strážnici také na řece Moravě a dále na Litavě v Brankovicích na Vyškovsku, kde hydrometeorologové zaznamenali dokonce takzvaný extrémní stav ohrožení. V Louce na Hodonínsku voda zaplavila hřbitov.

Po vydatných nočních deštích se voda rozlila a steklá z okolních kopců po hřbitově v obci Louka na Hodonínsku. Podle místních obyvatel takovou situaci nikdo nepamatuje.
V Louce na Hodonínsku voda zaplavila hřbitov.

Hasiči mají od rána za sebou šest desítek zásahů spojených především s čerpáním vody. V Blatnici pod svatým Antonínkem přetéká hráz rybníka. Voda zaplavila několik silnic. V Brankovicích už Litava zatopila deset sklepů a místní doufají, že více škod nenapáchá. "Udělali jsme, co jsme mohli. Přestalo pršet a očekáváme kulminaci, odpoledne by voda mohla klesat," řekl starosta Josef Hlaváč.


Situace je znovu vážná ve Slavkově u Brna, kde prudké deště páchaly milionové škody už v minulých dnech. "Hasiči čerpají vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. V ulici U stadionu hasiči snižují stav vody v záchytné nádrži a likvidují lagunu vody stékající z okolních polí a zahrad.

Už několik dní po sobě hasiči čerpají vodu z okolí zámecké zdi ve Slavkově u Brna. "U zámku se snaží snížit hladinu zaplněného vodního příkopu, ve Špitálské ulici chrání domy hrázemi z pytlů s pískem. Pod cestou u zámecké zdi pomocí bagru vyhloubili propusť k odvodu vody do kanalizace," popsal Haid.


Voda komplikuje také dopravu. Podle informačního systému Ředitelství silnic a dálnic je lokálně zaplavená silnice 55 u Sudoměřic na Hodonínsku. Problémy jsou i na řadě dalších komunikací na Hodonínsku, například ve Velké nad Veličkou, Louce a v Javorníku.

"V Uhřicích hasiči likvidovali vodu ze zatopeného mlýna. Z objektu
evakuovali ohrožená domácí zvířata," uvedl Haid. Voda znovu ohrožuje i restauraci v Moravské Nové Vsi, kterou voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se u objektu vytvořila vodní laguna. "Protože do laguny neustále přitéká voda a jezero se může rozlít do obce, hasiči začali budovat hráz," popsal Haid.

Situace se zlepší až v pátek
Hydrometeorologický ústav ve výstraze uvedl, menší přítoky řeky Moravy, které dosahují druhých a třetích povodňových stupňů, budou odpoledne postupně klesat. Bečva ale ještě vystoupá na nejvyšší stupeň, tedy ohrožení. Morava bude na tomto stupni kulminovat.Povodí Moravy je méně optimistické, výraznější zlepšení situace očekává až v pátek.

Srážky se z Moravy se přesunou do Čech

Vydatné srážky, které v noci rozvodnily toky na Moravě, během dne ustanou a přesunou se na území Čech. Rozvodní se hlavně řeky v Plzeňském a Jihočeském kraji, vydatně pršet bude i v Pardubickém kraji a na Vysočině, uvádí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Stoupat budou především hladiny Vltavy, Labe, Berounky, Malše, Blanice ale i Otavy.

Na Moravu se intenzivní srážky vrátí ve čtvrtek večer. "Srážkové pásmo postupuje přes Českomoravskou vrchovinu dále do Čech," informovali meteorologové. Během následujících 24 hodin by mělo spadnout do 40 milimetrů srážek, na Šumavě až 60 milimetrů na metr krychlový.

Hasiči museli od rána zasahovat při čerpání vody ze sklepů na řadě míst na Břeclavsku, Hodonínsku, Vyškovsku a Brněnsku. Vážná situace je od brzkého rána například v Milonicích na Vyškovsku, kde hasiči museli odstraňovat naplavené překážky z hladiny potoka před mostem a přečerpávat vodu za most. Jednotky na místě také staví hráze z písku.

Ostrava: Evakuace školky a propadlá vozovka
V Ostravě-Porubě z preventivních důvodů evakuovali mateřskou školu V Zahradách. Je nedaleko říčky Porubka, kde platí stav ohrožení.

V městské části Ostrava-Proskovice se propadla podmáčená vozovka o 15 až 20 centimetrů.

Voda komplikuje i dopravu. Na konci obce na silnici v Ostravě-Proskovicích ve směru na Starou Ves nad Ondřejnicí se propadla vozovka. "Propad je asi jeden metr široký, asi tři metry dlouhý, zhruba 15 centimetrů hluboký," uvedla. Uzavřena je i část Havlíčkova nábřeží v Ostravě a část ulice 1. května v Polance nad Odrou, a to od železničního přejezdu. 

Změny v programu zlínského festivalu

Organizátoři Mezinárodního festivalu filmů pro děti
a mládež ve Zlíně
zrušili kvůli vydatným dešťům část doprovodného programu,
část přesunuli na jiná místa.

"Odpolední program kreslení na chodníku zůstává, přesuneme se do vestibulu Velkého kina. Zítřejší (čtvrteční) dopolední program na náměstí zůstává zatím nezměněn," upřesnila Skaunicová. Kvůli vydatným dešťům se dnes neuskutečnilo tradiční zasazení festivalového stromu v Univerzitním parku.

Organizátoři zrušili i dětský program Jak se do lesa volá.Třetí stupeň, stav ohrožení, byl vyhlášen také na Petrůvce u Petrovic na Karvinsku a Stonávce v Hradišti.

Vydatný déšť ale u obyvatel Petrovic vyvolává strach. Od časného rána proto stavěli improvizované hráze z pytlů s pískem. Jeden obyvatel zahradního domku z Petrovic u Karviné byl evakuován. "Evakuace dalších lidí ale nehrozí," řekl starosta obce Petr Trojek.

Pytle s pískem chrání také českotěšínskou Základní školu Ostravská. Hraniční řeka Olše už v Českém Těšíně kulminovala. Její hladina dosáhla 350 centimetrů; před dvěma týdny vystoupala na rekordních 531 centimetrů.

S vodou od rána bojuje i Bohumín, hlavně na Lutyňce u části Nová Ves a na Skřečoňském potoku ve Skřečoni. V Karviné voda opět zkomplikovala dopravu pod mostem u Dolu ČSA, kde se tvoří jezero. Kanalizace nestačila odvádět vodu v Karviné-Fryštátě, kde je zaplavena silnice.

Pokud bude nadále vydatně pršet, evakuace opět hrozí v lokalitě Žabník v Ostravě-Koblově, shodl se na tom krizový štáb města. Hasiči dnes začali v Žabníku znovu stavět protipovodňovou hráz z gumových vaků a pytlů s pískem. Místní lidé jsou vyčerpaní ještě z nedávných povodní a mají strach, protože se jim opět plní sklepy vodou.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...